wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Zakładanie ogrodów społecznych we Wrocławiu będzie łatwiejsze. Co się zmieni?

Wspólne uprawianie warzyw, kwiatów, owoców czy ziół ma się stać łatwiejsze. W Wydziale Klimatu i Energii pracują właśnie nad procedurą zakładania ogrodów społecznych. Powstanie też mapa terenów, które można przeznaczyć na ogrody społeczne. To część działań zaplanowanych w projekcie FoodSHIFT2030 nastawionych na wspieranie zakładania ogrodów społecznych w mieście. Jednym z jego elementów były przeprowadzone w ubiegłym roku konsultacje społeczne.

- Najczęściej osoby, które chciałyby założyć ogród społeczny, nie wiedzą od czego zacząć i do kogo się zwrócić. Chcemy to zmienić, stworzyć procedurę, która  krok po kroku  przeprowadzi przyszłych ogrodników przez proces utworzenia ogrodu – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska z Wydziału Energii i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Jesienią ubiegłego roku przeprowadzono we Wrocławiu konsultacje z mieszkańcami. Jakie są oczekiwania?

- Udało nam się dotrzeć do grupy osób zainteresowanych zakładaniem ogrodów, bądź będących w trakcie ich zakładania. Dowiedzieliśmy się jakie wyzwania przed nimi stoją, jakiego wsparcia potrzebują. Stworzyliśmy listę tematów szkoleń, jakie interesują ogrodników – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska.

Krok po kroku, jak założyć ogród społeczny

Wzorem Krakowa trwają prace nad regulaminem zakładania ogrodów społecznych. W stolicy Małopolski ogrody społeczne pomaga zakładać specjalny zespół w miejskim zarządzie zieleni. Jest regulamin określający co wolno a czego nie wolno, a zespół pomaga ogrodnikom zorganizować się i wspiera podczas całego procesu.

- Podczas konsultacji okazało się, że  procedura  zakładania ogrodów w mieście jest potrzebna. Będziemy pomagać w przejściu przez formalności – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska.

Powstanie mapa miejskich działek, na których można założyć ogród

Opracowana zostanie mapa terenów, które potencjalnie nadają się do zakładania ogrodów. Działki weryfikowane są pod kątem zarządców terenów, ograniczeń wynikających z zapisów w miejscowych planach i innych uwarunkowań. Wybór właściwego terenu to pierwszy krok do założenia ogrodu.

Zestawy na start dla ogrodników i szkolenia

Jeśli chcecie założyć ogród społeczny we Wrocławiu, napiszcie na maila: foodSHIFT2030(at)um.wroc.pl. Każdy kto zakłada ogród społeczny we Wrocławiu, może otrzymać na start zestaw nasion i narzędzi.

Narzędzia i nasiona na start dla miejskich ogrodników

Będą także szkolenia dla przyszłych ogrodników, które poprowadzi wrocławska Fundacja Ekorozwoju. Pierwsze z nich zaplanowano już na wrzesień tego roku. Natomiast już dziś działa doradca ogrodniczy. Prowadzi profil na Facebooku (facebook.com/doradcaogrodniczy). Możecie do niego śmiało pisać po bezpłatną poradę na doradca.ogrodniczy(at)gmail.com. Warto też zajrzeć na facebookową grupę Jadalne Miasto Wrocław.

Wrocław bierze udział w projekcie FoodSHIFT2030

Wspieranie miejskiego ogrodnictwa to jedno z zadań w projekcie FoodSHIFT2030, w którym Wrocław bierze udział. Projekt finansowany jest z ramowego programu UE Horyzont2020. Projekt ma za zadanie m.in. edukować na temat żywności, promować lokalne rolnictwo i dietę roślinną.

Więcej informacji o działaniach w ramach projektu FoodSHIFT2030 oraz o wynikach konsultacji „Jak zakładać ogrody społeczne”, znajdziecie w linkach poniżej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama