wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. WBO w zgodzie z naturą – sprawdź, co mówią na ten temat eksperci

Przygotowując zielony projekt WBO, warto skorzystać z pomocy merytorycznej miejskich jednostek: Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Wydziału Środowiska i Rolnictwa. Ale w sukurs liderom przyszli także wrocławscy przyrodnicy, przygotowując bezpłatną publikację.

Szersze tło - czyli program ochrony środowiska we Wrocławiu

W 2021 roku miasto aktualizowało program ochrony środowiska. Pracom nad dokumentem towarzyszyły konsultacje społeczne. Jakie płyną z niego wnioski na przyszłość? Jak powiedziała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa – obecnie priorytetem dla miasta jest przede wszystkim powiększanie terenów zieleni oraz zwiększanie bioróżnorodności. 

Ważne są także m.in. poprawa jakości powietrza i adaptacja do zmian klimatu. W tym kontekście miasto chce stawiać na tzw. zielono-niebieską infrastrukturę oraz gospodarkę wodno-ściekową. (Przeczytaj również: Cztery wielkie zbiorniki w Porcie Południowym są już prawie gotowe.)

Mieszkańcy potrzebują dostępu do terenów zieleni

Potrzeba dostępu do terenów zieleni z pełną mocą uwidoczniła się w trakcie trwającej pandemii. Potrzebujemy miejsc, do których można uciec, gdzie jest spokojniej i ciszej, powietrze jest czystsze, a podczas upałów panuje większy chłód niż na ulicach i zabetonowanych przestrzeniach.

– Naszym priorytetem jest – powiem to hasłowo – zapewnianie dostępności do terenów zieleni. Mamy wskaźniki temu służące, tj. 300 metrów dostępności do terenów zieleni i staramy się zbliżać tereny zieleni do mieszkańców – tłumaczyła Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM).

Na czym polega bioróżnorodność i po co nam ona jest?

– Po to, aby zieleń i przestrzeń były odporne na zmiany klimatu, bardzo istotne jest żeby na danym terenie było dużo różnych gatunków zwierząt i roślin. Dzięki temu, jeżeli mamy jakiś problem ze szkodnikami albo chorobami, to dotyka poszczególnej grupy, a nie wszystkich gatunków. Jeżeli mamy monokulturę, czyli cały park z klonów bądź dębów, a jakaś choroba dotyka danego gatunku, wtedy tracimy cały park. A jeżeli mamy wiele gatunków, czyli zwiększamy bioróżnorodność, to po prostu obiekt jest odporny na zmiany, które zachodzą w środowisku – wyjaśniała Monika Pec-Święcicka.

Jakie projekty WBO najlepiej wpisują się w potrzeby środowiska naturalnego we Wrocławiu?

– Najbardziej nam zależy na projektach, które sprawiają, że pojawia się więcej zieleni, a na tych terenach zieleni pojawia się jak najwięcej roślin. To m.in. (przyp. red.) projekty, które polegają na pielęgnacji drzew, które pozwalają być zdrowszym tym drzewom, a niekoniecznie po prostu budowa kolejnej infrastruktury – mówiła Monika Pec-Święcicka.

Inwestycje na terenach zieleni wiążą się także z ograniczeniami, o których warto wiedzieć - np. dotyczącymi oświetlenia.

latarnia na skwerze przy ulicy Sztabowej we Wrocławiu

Latarnia na skwerze przy ulicy Sztabowej, fot. ZZM

Latarnie stawiane w parkach powinny być niższe od tych ulicznych, świecić mniej intensywnie i tylko w dół (nie w korony drzew), być rozmieszczone w taki sposób, aby ich montaż nie pociągał za sobą wycinki lub uszkodzenia drzew. W przypadku cennych przyrodniczo miejsc, w późniejszych godzinach nocnych takie oświetlenie jest wyłączane.

Nie każdy z nas jest specjalistą ds. zieleni. Gdzie szukać informacji?

Pytania na temat środowiska naturalnego w konkretnych lokalizacjach możecie kierować do Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

– Możecie Państwo zwrócić się o udostępnienie informacji o środowisku. I wtedy popytać o szczegóły – czy są zanieczyszczenia gruntu lub inne problemy dotyczące np. emisji, zanieczyszczeń gruntowo-wodnych (…) albo wpływu na obszary lub obiekty chronione. Zachęcam do tego, żebyście Państwo przed decyzją – wiedząc w jakim kierunku będzie realizowany dany projekt – zwracali się z zapytaniem o udostępnienie informacji o środowisku. Otrzymacie ją na piśmie – zachęcała Małgorzata Demianowicz.

Pomocy merytorycznej udzielić może także – zajmujący się realizacją zielonych projektów zgłaszanych do WBO – Zarząd Zieleni Miejskiej. Z kolei gotowy przewodnik po dobrych praktykach, przygotowali dla liderów WBO wrocławscy przyrodnicy. Publikację znajdziecie w materiałach do pobrania na stronie WBO.

Czy – poza WBO – są jakieś inne możliwości finansowania zielonych projektów?

Jeżeli macie pomysł na zazielenienie kawałka Wrocławia, albo urządzenie terenu zielonego, a oceniacie, że – z różnych względów – projekt nie miałby wielkich szans w głosowaniu WBO, możecie po prostu zawnioskować do miasta. Łatwiejszą ścieżką do pozyskania środków na taką inwestycję, może być jednak Fundusz Osiedlowy (FO).

– Zachęcam, zgłaszajcie się Państwo z pomysłami do swoich rad osiedli. Wprowadzajcie te pomysły w debatę publiczną i osiedlową. Wprawdzie projekty zgłasza rada osiedla, ale najpierw musi ona przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami – mówił Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Nabór do Funduszu Osiedlowego na lata 2022-2023 rusza 1 marca. 

Przeczytaj również: WBO – jak pisać zielone projekty?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama