46 fotografii polskiego Jamesa Deana
Okazją do zorganizowania wystawy jest nie tylko miłość do jedynego polskiego aktora, który miał szansę na wielką, międzynarodową karierę, ale przypadające w tym roku 90. rocznica urodzin i 50. rocznica tragicznej śmierci na peronie 3 Dworca PKP we Wrocławiu. W CeTA zorganizowano na początku roku wyjątkowy przegląd filmów ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej, w Centrum Historii Zajezdnia z kolei przypomnienie ról utrwalonych na fotosach i zdjęciach. Obejrzymy egzemplarze ze zbiorów Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego „Kadr”, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Fotografii w Krakowie. To 46 portrety aktora uwiecznionego w scenach z arcydzieł polskiej kinematografii – „Popiołu i diamentu”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Salta”, „Szyfrów” oraz „Morderca zostawia ślad” (ostatniego filmu artysty).

Wystawa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”
Wystawa Centrum Historii Zajezdnia
Obraz pędzla Cybulskiego
Oprócz fotosów i zdjęć można będzie podziwiać także piękne kostiumy, m.in, z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, filmu, którym zachwycają się po dziś dzień krytycy i twórcy. Fanem obrazu stał się Martin Scorsese, który zapłacił z własnej kieszeni za cyfrową rekonstrukcję dzieła Hasa. Z kolei miłośników ciekawostek ujmie obraz Kleopatry ukąszonej przez węża (podpisany przez samego Zbyszka Cybulskiego) z „Giuseppe w Warszawie”.
Dla fanów Cybulskiego i Wajdy
To był film, który zrobił ze Zbigniewa Cybulskiego ikonę polskiego kina. Mowa o „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy. Film obejrzymy w kinie Zajezdni 21 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp na projekcję jednej z najlepszych produkcji w historii polskiej kinematografii jest bezpłatny, na pokaz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 71 715 96 97 bądź adresem mailowym sekretariat@zajezdnia.org.