Wystawy indywidualne pokazywane w niewielkiej wprawdzie, ale dobrze przygotowanej przestrzeni Galerii Miejskiej różnią się właściwie wszystkim.

Wystawy: ,,12 Kroków AA wg Marka Chlandy’’ i ,,Sztuka osobista / Witold Liszkowski’’
Wernisaż / Wystawa Galeria Miejska
12 przykazań AA
Pierwsza to cykl rysunków z 2016 roku zatytułowany „12 Kroków AA”.
Specjalnie dla wspólnoty Anonimowych Alkoholików powstało niegdyś 12 kroków mierzenia się z nałogiem (dziś owe 12 kroków stosuje się w terapii dla wielu innych uzależnień).
- Przyznaliśmy, że staliśmy się bezsilni wobec alkoholu - że przestaliśmy kierować własnym życiem.
- Uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek.
- Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
- Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
- Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
- Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od tych wszystkich wad charakteru.
- Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
- Zrobiliśmy listę wszystkich osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
- Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
- Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
- Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
- Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków, staraliśmy się nieść to posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Ale, należy od razu uprzedzić, Marek Chlanda nie czerpał inspiracji z autopsji, ale z wielu obserwacji, badań, a nawet rozmów z uzależnionymi. Powstało 12 małoformatowych rysunków-kroków wykonanych na podmalowywanych rozkładówkach magazynu „Film” z lat 70, które w bardzo oryginalny sposób ilustrują proces wychodzenia z nałogu. Są interpretacją artystyczną 12 przykazań AA. Jaromir Jedliński, kurator wystawy zwraca uwagę na to, że rysunek, który dostaje cień i ciężar, staje się rzeźbą.
Wrocławska retrospektywa
Druga z wystaw indywidualnych to retrospektywa wrocławskiego artysty Witolda Liszkowskiego obejmująca jego prace od lat 70. po te najbardziej współczesne (niektóre powstały z myślą o prezentacji w Galerii Miejskiej, gdzie już dwa razy pokazywał swoje dzieła – w 2005 i 2010 roku).
Jakie prace obejrzymy w piwnicznej części Galerii Miejskiej? Będą to fragmenty serii „Sztuka osobista” (z lat 1978-2017), „Pytania” (z lat 1978-2017), „Struktury osobiste” (realizowane od 1998 do dziś), ale także nowa instalacja, która jest nawiązaniem to tematu, jaki był ważny w sztuce lat 70. i 80., gdy organizowane akcje były jedną z form komunikowania się artystów z tymi, którzy mieli być odbiorcami sztuki.