Siedzieć czy leżeć w pościeli
Leżenie płasko, na plecach pod kołdrą, kocem, bądź prześcieradłem (w lecie) wydaje nam się czynnością najbardziej naturalną na świecie. Jednak śpimy z wyprostowanym kręgosłupem dopiero od XIX wieku, bo tak wówczas zaordynowali lekarze. Wcześniej, ze względu na niewielkie rozmiary łóżek trzeba było albo mocno podkurczać nogi albo po prostu w nich siedzieć.
Łóżko po rewolucji
Wszystko zmieniła Rewolucja Francuska, bogacenie się i zmiany społeczne. – W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wówczas tak radykalne zmiany jak w sypialni – podkreśla Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. – Przestała ona pełnić rolę reprezentacyjną i stała się miejscem prywatnym, dostępnym tylko dla domowników. Nie urządzano już jej z myślą o podejmowaniu gości i dlatego na przykład przestano budować okazałe baldachimy nad łożem. – dodaje kuratorka.

„Rewolucja w sypialni” – wystawa w Muzeum Narodowym
Wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Łazienka cudów
Zmieniała się też toaleta. Od krzesła z podnoszoną klapą (pod nią znajdował się nocnik), jakiego używano w łazience po water klozety (już od 1870 roku!). Od pełnej obsługi z pomocą służących po samodzielne korzystanie z ręczników i innych łazienkowych akcesoriów.
Łódź do spania
Hitem wystawy są model łóżka z okresu empire (1800-1815), czyli lit en bateau ewentualnie lit en gondole, które swoją nazwę zawdzięczaly kształtowi łodzi. Będą też łóżka z okresu biedermeier (1815-1848), łóżka neorokokowe (od 1840 r.), neobarokowe, neorenesansowe, a także łoże małżeńskie (neoklasycystyczne). Są też dwa łóżka metalowe (dla dzieci i dorosłych) warszawskiej firmy Konrad i Jarnuszkiewicz.