- Wielu ludzi czuje lęk przed nieznanym, staramy się w teatrze te lęki rozpraszać – mówi Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Teatru Lalek. – Nasz spektakl wpisuje się w aktualne wydarzenia w Europie, choć tego nie planowaliśmy.
- Aktorzy zabiorą widzów w wielką podróż w świat Orientu – wyjaśnia Ewelina Marciniak, reżyser spektaklu. – Przygotowując przedstawienie bawiliśmy się formą, wykorzystywaliśmy możliwości ludzkiego ciała i różne sposoby ekspresji – dodaje.
Na fabułę spektaklu składa się wiele historii – miejskich i dziejących się na pustyni, które skupiają się wokół głównej opowieści o niemożliwej miłości królewny Budur i królewicza Kamara. Ich los stał się przedmiotem zakładu między Dżinem i Dżiniją.
- Szukają siebie przez cały spektakl, ale nie jest to baśń, a współczesna opowieść o miłości – opowiada Grzegorz Mazoń, grający królewicza Kamara. – W tej historii wezmą także udział dzieci. Będą siedzieć na scenie, na której gramy. W spektaklu będzie wiele interaktywnych scen. Jesteśmy przygotowani na wszystko – zapewnia Grzegorz Mazoń. – Przed nami próby z udziałem dzieci, bo choć spektakl będzie częściowo improwizowany musimy wiedzieć, jak będą reagować dzieci.
„Miraże” będą mieć dwie części – pierwsza, czyli spektakl potrwa 80 minut, po niej dzieci oglądające przedstawienie zostaną podzielone na dwie grupy – dzienną i nocną i wezmą udział w warsztatach, podczas których będą mogły same przygotować wersję wydarzeń.
Autorem tekstu jest Szczepan Orłowski, reżyseruje Ewelina Marciniak, scenografię i kostiumy zaprojektowała Natalia Mleczak, muzykę na żywo gra Joanna Halszka Sokołowska, autorką choreografii jest Izabela Chlewińska. W spektaklu grają Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Marta Kwiek, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, i gościnnie Helena Sujecka.
Premiera w sobotę 12 września o godz.17.

MIRAŻE. Baśnie Ludów Wschodu
Inne / Dla dzieci Wrocławski Teatr Lalek
Nowy sezon i Europejska Stolica Kultury 2016
W 2016 roku Wrocławski Teatr Lalek będzie obchodzić 70. lat swojego istnienia. – Będziemy więc świętować podwójnie – zapowiada Janusz Jasiński, dyrektor naczelny WTL. – Najlepszym sposobem na uczczenie jubileuszu będzie widowiskowa i nowoczesna premiera, którą otworzymy w czerwcu IV Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci.
Drugą część obchodów zaplanowano na październik 2016 – wtedy zostanie otwarta wystawa prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki, związanej z wrocławską sceną, współtworzącej najsłynniejsze spektakle Wiesława Hejny. Ekspozycja będzie przygotowana wraz z Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Zobaczymy na niej kostiumy, lalki, projekty, które artystka tworzyła dla WTL i innych teatrów.
Kolejną premierę w Lalkach zaplanowano w październiku. Będzie to spektakl dla najmłodszych widzów w wieku od 1 do 5 lat. „Kręcipupa” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego. Muzyczno-ruchowe przedstawienie dla najmłodszych będzie opowiadać o niepowstrzymanej potrzebie ruchu.
W listopadzie zostanie wystawiona sztuka „A może nie” napisana przez Malinę Prześlugę. Reżyserować będzie Michał Derlatka. Tekst zdobył Grand Prix ostatniej edycji Konkursu Na Sztukę Teatralną dl Dzieci i Młodzieży. W luty zaplanowana jest premiera „Zostań moim przyjacielem” w reżyserii Tomasza Mana, w maju „Oceanarium” wyreżyseruje Martyna Majewska.
W tym sezonie, podobnie jak w poprzednich, WTL będzie kontynuować działalność edukacyjną i warsztatową. Początek sezonu jest też intensywnym czasem dla zespołu teatralnego – przed nimi wyjazdy na wiele festiwali m.in. do Wałbrzycha, Torunia, Ostrawy, Łodzi, Warszawy.
- Cieszę się, że zapraszane są bardzo różne spektakle z całego naszego repertuaru – mówi Jakub Krofta.