Gwiazdy literatury z Europy Środkowej...
W trailerze Miesiąca Spotkań Autorskich, nakręconym w stylu charakterystycznym dla czeskiego kina, zainteresowanych tematem raczej próżno szukać w małym miasteczku. We Wrocławiu frekwencja będzie, z pewnością, wzorcowa, zwłaszcza że wśród zaproszonych autorów są zarówno gwiazdy literatury (Olga Tokarczuk, Jerzy Kronhold, Krzysztof Varga), jak i może mniej znani nam autorzy z Czech (choćby Petra Soukupová, czy Lucie Faulerová), Słowacji (Daniel Majling), Ukrainy (Wiktoria Amelina), ale nie mniej warci poznania. Nową książką Wiktorii Ameliny jest zachwycony Irek Grin, szef Wrocławskiego Domu Literatury. – To powieść o domu Stanisława Lema opowiada z punktu widzenia psa, niezwykle ciekawa i myślę, że już niedługo ogłosimy datę polskiego wydania – mówi.

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu - gość honorowy Turcja
Spotkania z autorami Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna Wrocław Filia nr 58
Autorzy z Turcji
Plus goście z Turcji. Może nie tak znani, jak Orhan Pamuk, czy Elif Şafak, ale równie intrygujący. Choćby İskender Pala (27 lipca), który zachęca do zgłębiania literatury osmańskiej, czy Oya Baydar (12 lipca) z mocno lewicującego pokolenia, które debiutowalo w 1980 roku. Pochodzi z niego też Murat Uyurkulak (8 lipca), który nie waha się pisać, że w jego kraju książki i pisarze uważani są za niebezpiecznych. – W poprzednich edycjach mieliśmy przegląd literatury europejskiej, a teraz czas na literaturę z pogranicza Europy, czyli Turcji, kraju dziś skomplikowanego jeśli chodzi o sytuację polityczną – zwraca uwagę Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Zapowiada się miesiąc wielkich wydarzeń, często niespodziewanych przeżyć – dodaje.
Obok tureckich gości zaproszeni zostali także polscy publicyści, którzy o Turcji piszą – 2 lipca reportażysta Wiktor Szabłowski (autor książki „Zabójca z miasta moreli”), czy 27 i 28 lipca autorki Agata Wielgołaska i Agata Bromberek (napisały wspólnie „Turcję. Półprzewodnik obyczajowy”).
Festiwal z edycjami w kilku miastach
Autorzy zagraniczni będą obecni nie tylko w Polsce, ale też spotkają się z czytelnikami w Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie, czyli czterech miastach, które także mają swoje edycje Miesiąca Spotkań Autorskich. – Autorzy spotkają się z publicznością często w kraju, gdzie nawet nie było przekładów ich utworów, więc będzie to dla nich próba – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
Polscy pisarze na festiwalu
Wielu czytelników czeka także na polskich autorów, a w tym roku ich nie zabraknie – od Krzysztofa Vargi (4 lipca), którego nowa powieść ukazała się niedawno, po Olgę Tokarczuk (1 sierpnia), laureatkę The Man Booker International Prize. Będą Wioletta Grzegorzewska (7 lipca), której pisane po angielsku książki są nominowane do prestiżowych nagród, Zyta Rudzka (19 lipca), reportażysta Max Cegielski (18 lipca), poeci Zbigniew Machej (10 lipca) i Jerzy Kronhold (22 lipca).
Spotkania z polskimi, czeskimi, słowackimi i ukraińskimi pisarzami odbywać się będą w Mediatece o 19.00. Z tureckimi autorami spotkamy się w Klubie Proza o 20.30.