MFPS terminowo schodzi się z wręczeniem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius – statuetki we wszystich kategoriach zostaną rozdane 12 maja podczas gali w Teatrze Capitol – i jest zarazem niezwykle ciekawym dopełnieniem tego prestiżowego wydarzenia.
Laureaci Silesiusa w pierwszym szeregu
Zgodnie z wypracowanym „schematem” poprzednich edycji, MFPS zainaugurują autorzy, którzy w minionych latach zostali laureatami nagrody Silesiusa, przyznawanej za całą dotychczasową twórczość (w tym roku odbierze ją Bohdan Zadura). Dlatego w tym roku w rolach głównych wystąpią nowatorzy, poeci-bardowie, czyli Umar Abdul-Nasser oraz Marcin Świetlicki.

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Spotkania z autorami Wrocławski Dom Literatury
Pierwszy z ww. będzie miał swój wieczór autorski już w środę – 9 maja, natomiast do Świetlickiego będzie należał czwartek, 10 maja, i to dosłownie, ponieważ – oprócz spotkania z czytelnikami i miłośnikami swojej twórczości poetyckiej i pisarskiej – artysta pokaże się również na scenie klubu Proza jako autor i wykonawca projektu muzyczego, stworzonego wespół z jednym z najciekawszych polskich składów jazzowych.
Na spotkanie z debiutantkami i... cenzurą
Prof. Andrzej Zawada poleca również spotkanie w Salonie Silesiusa (10 maja) – z trzema paniami, nominowanymi do tegorocznej Nagrody Poetyckiej w kategorii Debiut, czyli Emanuelą Czeladką, Agatą Jabłońską i Julią Niedziejko. – Wybraliśmy je i ich twórczość z około pięćdziesięciu tegorocznych kandydatur – dodaje prof. Zawada.
Czy to możliwe, żeby twórczość poetycka podlegała w dzisiejszej dobie jakiejś cenzurze? – To ciekawe zagadnienie – twierdzi dyrektor programowy NFPS – i liczę na poważną w związku z tym tematem dyskusję – podkreśla. Czy tak się stanie, będzie można stwierdzić po spotkaniu, również w czwartek, w Pracowni Poetyckiej Silesiusa, podczas którego szukać przejawów cenzury w poezji będzie można razem z Julią Fiedorczuk, Łukaszem Podgórnym i Urszulą Zajączkowską.
Międzynarodowy piątek na MFPS
11 maja na festiwalu poezja zagraniczna. Po szwedzkiej z poprzedniej edycji przyszedł czas na cieplejsze klimaty... czyli twórczość grecką.
– Istotnym elementem tego dnia są warsztaty translatorskie dla młodych tłumaczy z danego języka, wyłonionych w drodze konkusu – mówi prof. Zawada. – W tym roku gościmy współczesną poezję grecką. Rozpisaliśmy konkurs na te warsztaty i spodziewamy się, jak w roku ubiegłym, poważnego nimi zainteresowania.
Ciekawie zapowiada się spotkanie z wybitym tłumaczem, który zajmuje się przekładami z kilkunastu języków (zna ich natomiast ok. 30!), z czego część to języki starożytne. Nie tylko greka czy łacina, ale i języki hinduskie oraz z terenów dzisiejszej Syrii, Iranu czy Iraku. Bohaterem wieczoru w Prozie będzie multilingwista Ireneusz Kania, a w dyskusji o poezji greckiej wezmą również udział tłumacz Michał Bzinkowski i juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius – Grzegorz Jankowicz.
Dzień grecki zakończy się... oczywiście muzyką grecką w wykonaniu Iljasa Wrazasa.
Sobota laureata
...czyli Bohdana Zadury, który w tym roku odbierze Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej. Podczas MFPS rozmowę z tym poetą, prozaikiem i tłumaczem, a także propagatorem literatury ukraińskiej poprowadzi w Prozie Marcin Baran.
– Zadura debiutował 50 lat temu. Mam na myśli debiut książkowy. Zawsze pozostaje w głównym nurcie poezji, aktywny również jako krytyk, eseista. Dla pokolenia poetów przełomu XX i XXI wieku jest mentorem, a właściwie mistrzem poetyckim – mówi dyrektor programowy festiwalu. – To również bardzo dobry i czynny tłumacz literatury ukraińskiej i jej znawca. Od wielu lat redaktor naczelny najstarszego polskiego miesięcznika literackiego „Twórczość” – dodaje prof. Zawada.
Premiera biografii Herberta
W Roku Herberta mamy premierę jego całościowej biografii, wydanej przez Znak. Obszerny życiorys prywatny i artystyczny poety napisał Andrzej Franaszek, który w sobotę opowie o tej pracy, niewolnej od rozmaitych trudności, a może także zdradzi nieopisane fakty z życia Herberta.
– Książka „Herbert. Biografia” ujrzy światło dzienne właśnie na naszym festiwalu – reklamuje nowość prof. Zawada, polecając spotkanie z autorem dzieła.
Pamiętamy również, że w sobotę w Capitolu wręczenie statuetek Silesiusa. Zostanie ono połączone ze spektaklem, zbudownym z wybranych wierszy tegorocznych nominowanych do nagrody, w reżyserii Jerzego Bielunasa.
Filmowo-muzyczna niedziela na MFPS
Festiwal zakończą w niedzielę, 13 maja, dwa wydarzenia. Najpierw pokaz dokumentu autorstwa Piotra Załuskiego pt. „Herbert. Fresk w kościele”. Film poprzedzi prelekcja o zarówno Herbercie, jak i pracy nad filmem.
Natomiast na wieczór organizatorzy proponują koncert poetycko-jazzowy w wykonaniu Tria Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Warto pamiętać, że jest to jedno z dwóch wydarzeń (pierwsze to występ Świetlickiego z zespołem w czwartek), na które obowiązują bilety.