Impreza dla tych, co kochają prozę
Festiwal, który ma już we Wrocławiu wielu fanów stworzyli pasjonaci krótkiej prozy, ambitnych książek, ciekawej prezentacji form narracyjnych, ale też ludzie wrażliwi na to, w jakiej atmosferze czytelnik może zetknąć się z dobrą prozą.
Temu służą spotkania, czytania, rozmowy na ważne tematy (o władzy sieci, czy tym, nad czym panują krytycy), wreszcie sceniczne adaptacje istotnych tekstów. Choćby wstrząsającego „Testamentu” Ołeha Sencowa (w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w reżyserii Kasi Dudzic-Grabińskiej), ukraińskiego reżysera, który prowadzi protest głodowy w rosyjskiej kolonii karnej w imieniu wszystkich ukraińskich więźniów politycznych.

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Goście zagraniczni
Lista gości 14. Festiwalu Opowiadania jest długa i obejmuje nazwiska nie tylko wymienionych już polskich autorów, ale też zagranicznych. Choćby tłumaczonego na 16 języków Kevina Barry'ego, dublińczyka Roba Doyle'a, którego powieść jest na liście największych wydarzeń prozy irlandzkiej, czy Belga Thomasa Gunziga, który poza pisaniem prozy tworzy też filmowe scenariusze, a spod jego ręki wyszedł scenariusz do słynnego filmu „Zupełnie nowy testament” Jaco van Dormaela.
Gwiazdy polskiej prozy
Największą miała być Olga Tokarczuk, która zamierzała opowiedzieć o swojej nowej książce, zbiorze opowiadań, ale wszystko wskazuje na to, że zatrzymały ją za granicą obowiązki zawodowe. Dla wielbicieli prozy polskiej będą jednak m.in. Martyna Bunda, autorka sensacyjnej „Nieczułości”, przepięknej i poruszającej sagi kobiecej z Dziewiczej Góry. Będzie Wioletta Grzegorzewska, którą równie dobrze, a może nawet lepiej kojarzą anglojęzyczni czytelnicy (książka „Swallowing Mercury”, czyli „Guguły” była na długiej liście Nagrody Bookera). Daniel Odija przeczyta fragmenty z książki „Przezroczyste głowy”, która dopiero miała premierę.