Międzynarodowy Festiwal Literatury „Apostrof” odbywa się w siedmiu polskich miastach, a wspólnym mianownikiem są spotkania z autorami, na które czytelnicy zawsze czekają.
Wyczekiwana Tokarczuk, nowa Masłowska
Maj, miesiąc targów książki w Warszawie, także we Wrocławiu będzie obfitował w ciekawe literackie propozycje. Premiera nowego tomu Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”, jaki ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego to jedno z ważniejszych i wyczekiwanych wydarzeń. Zwłaszcza że pod koniec maja okaże się, czy powieść „Bieguni” polskiej pisarki (w tłumaczeniu Jennifer Croft) wywalczy Nagrodę Bookera (na razie tom jest na krótkiej liście finalistów). Olga Tokarczuk spotka się z czytelnikami 14 maja o 20.00 w Empiku Renoma.
Podczas festiwalu można też spotkać się z Dorotą Masłowską. Niegdyś enfant terrible polskiej literatury (za sprawą „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”), dziś okrzepła, ale wciąż lubi sprowokować dyskusje. W ubiegłym roku ukazał się jej zbiór felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”, a teraz powieść „Inni ludzie”, którą Przemysław Czapliński określa w „Gazecie Wyborczej” mianem raperskiego musicalu, trochę ulicznej ballady, prawie gotowego spektaklu teatralnego. Spotkanie z Dorotą Masłowską 19 maja o 16.00 w Mediatece.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Reportażyści w natarciu
Jacek Hugo-Bader i Magdalena Grzebałkowska zdobyli już sobie rzeszę fanów. Hugo-Bader swoimi książkami o podróżach na rubieże Rosji, a Grzebałkowska zwłaszcza poruszającą książką o rodzinie Beksińskich.
Tym razem poznamy nowości dwojga autorów. Jacek Hugo-Bader przygotował tom „Audyt”, w którym powrócił do bohaterów swoich reportaży sprzed lat przekonując się niejednokrotnie, że życie napisało jeszcze ludziom dalsze intrygujące scenariusze (spotkanie 15 maja o 18.00 w Empiku Renoma). Magdalena Grzebałkowska z kolei napisała „Komeda. Osobiste życie jazzu, nie tylko o słynnym pianiście i kompozytorze Krzysztofie Komedzie, ale i całym pokoleniu magicznie zarażonych jazzem (spotkanie 14 maja o 18.00 w Empiku Renoma).
Profesor Bralczyk z małżonką i polska królowa kryminału
Jedną z gwiazd Apostrofu będzie też profesor Jerzy Bralczyk i jego żona Lucyna Kirwil, którzy promują książkę „Pokochawszy. O miłości w języku” (spotkanie 17 maja o 20.00). Natomiast niekwestionowana królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda spotka się z fanami 18 maja o 18.00 w Empiku Renoma i opowie o najnowszej książce „Czerwony Pająk”.