Gwiazdy kryminałów we Wrocławiu
Alex Marwood – to gorące od miesięcy nazwisko w Polsce, zwłaszcza za sprawą powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, a potem kolejnych dwóch książek – „Najmroczniejszy sekret” i „Zabójca z sąsiedztwa” wydawanych nakładem Albatrosa. Brytyjka, której tomy przekłada się dziś na 17 języków i popularnością cieszy się także na trudnym amerykańskim rynku spotka się z czytelnikami 27 maja o 18.00 w Mediatece. Ale to nie jedyna gwiazda pisząca powieści kryminalne, jaka odwiedzi Wrocław. Szweda Stefana Ahnhema znają wszyscy miłośnicy serialu „Wallander” na podstawie powieści słynnego Henninga Mankella. Z pozycji autora świetnych skryptów Ahnhem awansował do rangi pisarza powieści, których bohaterem uczynił policjanta Fabiana Riska.I choć narzeka, że do samodzielnego pisania wziął się za późno (bo w Szwecji jest ogromna konkurencja) i tak ma swoich fanów. Ci z Polski mają szansę na dwa spotkania z Ahnhemem – w 25 maja o 17.00 w Klubie Proza da wykład „Jak rozwinąć swój pomysł w intrygującą i trzymającą w napięciu opowieść”, a 26 maja o 18.00 opowie o książkach w Mediatece. Na festiwal przyjedzie także czeska pisarka Iva Procházková. Siłą jej powieści (u nas znana jest m.in. „Mężczyzna na dnie”) pozostają, obok intrygi, świetnie nakreslone sylwetki bohaterów. Spotkanie z autorką 25 maja o 18.30 w Starym Klasztorze, a poprowadzi je wrocławska autorka kryminałów, Marta Mizuro.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2017
Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Dla wnikliwych badaczy i łasuchów
Jak ważna jest nauka w praktyce śledcze przekonamy się na wykładzie 24 maja o 17.00 w Mediatece, a 26 maja o 20.00 autorzy książek, biegły medyk sądowy, funkcjonariusz policji i technik kryminalistyki będą dyskutowali w Starym Klasztorze o temacie dotyczącym tego, co dzieje się między światem żywych a umarłych. Dla spragnionych kryminału w wersji filmowej w Kinie Nowe Horyzonty przygotowano 24 maja o 19.00 seans filmu „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika, zaś śniadanie kryminalne będzie można zjeść 28 maja o 11.00 w Klubie Proza (koszt 25 zł). W roli gospodarzy Katarzyna Purzyńska i Wojciech Chmielarz.
Premiera słownika autorów kryminałów
Już pierwszego dnia festialu zostanie przedstawiony „Słownik polskich autorów literatury kryminalnej”, który ukazał się w wydawnictwie EMG w koedycji z Biurem Festiwalowym Impart 2016 – jako XVI tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej i w ramach Serii Wydawniczej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, pod redakcją pod redakcją Ewy Dąbrowskiej, Hanny Wojciechowskiej oraz Irka Grina.
Słownik zawiera 254 biogramów polskich pisarzy kryminałów i jest w dużej części ilustrowany zdjęciami. To próba uporządkowania wiedzy na temat autorów najmodniejszych obecnie gatunków literackich w Polsce: kryminału, thrillera i sensacji. To również podsumowanie długiej drogi, jaką przebył polski kryminał – od brukowej literatury międzywojnia, przez powieść milicyjną, na współczesnym kryminale retro kończąc.
Nagroda Wielkiego Kalibru
Autora zwycięskiej książki poznamy 27 maja podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jurorzy wybierać będą z ośmiu powieści. Zobaczcie, których w Nagroda Wielkiego Kalibru [NOMINOWANI]. Dla zainteresowanych także spotkanie z laureatami Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (27 maja o 14.00 w Starym Klasztorze), m.in. z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem.