Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia – Fundacja Bente Kahan oraz Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej – uwypuklenie wielokulturowości Wrocławia i zawiłych losów historycznych miasta poprzez koncerty ludzi o różnych korzeniach i tradycjach ma szczególne znaczenie w Dzielnicy Czterech Świątyń. Muzyka to język uniwersalny, zrozumiały dla każdego, ale tu ważne są także języki mowy – z różnych stron Europy. Piosenki w nich śpiewane, a także w jidysz i ladino, czyli w językach wymierających, niosą dodatkową wartość dla słuchaczy.
Muzyka na niedzielę
Tegoroczne Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem składać będzie się z pięciu niedzielnych koncertów.
– Zaprosiliśmy artystów żydowskich. Na pierwszy koncert Marco Valabrega z Rzymu i Ronena Nissana z Wiednia (Austria/Izrael), którym będę w czasie tego występu towarzyszyć – mówi Bente Kahan, prezes Fundacji i dyrektor Centrum.

Koncert inaugurujący Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem
Koncert / Etniczna Synagoga Pod Białym Bocianem
Potem będzie jeszcze m.in. okazja do spotkania z Kubą Stankiewiczem, który zagra utwory żydowskich kompozytorów, a we Wrocławiu wystąpi tuż przed koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall.
W niedzielę, 26 sierpnia, wydarzenia w Synagodze pod Białym Bocianem zwieńczy koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music. Music for Europe”, podczas którego mistrzowie i młodzi adepci kameralistyki zaprezentują wspólnie dzieła muzyki klasycznej. Ten koncert jest wynikiem owocnie nawiązanej współpracy pomiędzy wrocławskim Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej a Fundacją Krzyżowa.
Krzyżowa-Music – kontynuacja
Rok temu dyrektor generalny Krzyżowa-Music – Matthias von Hülsen zaproponował Bente Kahan, by ostatni punkt programu Krzyżowej-Music odbył się właśnie w synagodze.
– Początkowo nie wyobrażałam sobie takiej sytuacji z powodów organizacyjnych, dotyczących Lata w Synagodze. Ale upór dyrektora von Hülsena jednak do mnie przemówił. Nasz festiwal promuje otwartość – zapraszamy różnych artystów z różnych krajów, dlatego uznaliśmy, że to będzie bardzo dobre połączenie – mówi Bente Kahan.
Zobacz program 12. edycji Lata w Synagodze pod Białym Bocianem:

Lato w Synagodze pod Białym Bocianem 2018
Koncert / Klasyczna / Etniczna Synagoga Pod Białym Bocianem

Lato w Synagodze: Koncert Noam Vazana
Koncert / Etniczna Synagoga Pod Białym Bocianem

Lato w Synagodze: Gerard Edery – mistrz muzyki sefardyjskiej
Koncert / Etniczna Synagoga Pod Białym Bocianem

Lato w Synagodze: Koncert Kuby Stankiewicza
Koncert Synagoga Pod Białym Bocianem
Bente Kahan przypomina również o corocznym Dniu Kultury Żydowskiej, w ramach którego odbywa się Lato w Synagodze, który przypada na pierwszą niedzielę września, czyli prezentacji różnych tradycji żydowskich i spotkań.