W tym roku będą zarówno wspomnienia, jak to podczas jubileuszu festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku (wystąpił wówczas jeden artysta!). W piątek 23 października o 15.00 benefis Mirosława Pokrzywińskiego, klarnecisty związanego z Filharmonią Narodową, który właśnie zakończył swoją 45-letnią piękną współpracę z zespołem. Na Clarimanię powróci też, po osiemnastu latach przerwy, Jean-Francois Bescond, znakomity francuski klarnecista. Zagra recital w sobotę 24 października o 15.00, a w programie m.in. światowa premiera utworu Sylvaina Kassapa o wdzięcznym tytule...„Trzy ciastka pomarańczowe”.

Festiwal Clarimania 2020
Koncert / Klasyczna Oratorium Marianum
Na festiwalu nie zabraknie gwiazd. Obok Besconda warto też posłuchać Węgra Gabora Vargi (zagra m.in. Sonatę na klarnet i fortepian Mieczysława Weinberga) i Belga Stephana Vermeerscha (gra na klarnecie basowym), który nie tylko zagra własne utwory, ale oprócz instrumentu posługuje się też w nich elektroniką i projekcjami wideo (obydwaj wystąpią 23 października o 18.00).
Ponieważ od lat Jan Jakub Bokun (w 2015 roku wybrany do grona 30 Kreatywnych Wrocławia) podkreśla, jak ważne jest wspieranie młodych na początku drogi artystycznej, umożliwienie im dobrego startu, podczas Clarimania temu celowi służy koncert „Trampolina młodych”. W tym roku 24 października o 17.00 (zaprezentują się Dorota Pałka, Martyna Toczko, Jakub Huk, Szymon Mikuszewski i Paweł Libront).
Obok młodych zdolnych także młodzi, którzy mają już na koncie sukcesy, m.in. Barbara Borowicz (będzie promowała swój album, na którym znalazły się utwory Witolda Friemanna), czy Grzegorz Wieczorek (w programie jego recitalu m.in. utwory Witolda Lutosławskiego). Obydwojga posłuchamy 23 października o 16.00.
Na jubileuszowy deser Clarimanii najpierw Lubelska Orkiestra Klarnetowa (w składzie aż pięciu klarnecistów i perkusista), która przygotowała muzykę jazzową, spiritual, ale i tanga (m.in. Astora Piazzolli). Start 24 października o 16.00, a o 18.00 finał, czyli Lotz Bassethorn Trio (zagrają na kopiach historycznych altowej odmiany klarnetu zwanej basethornem) i klarnecista Nuno Pinto z programem, w którym będzie miejsce i na basetowe opracowanie Mozarta i współczesne kompozycje klarnetowe z wykorzystaniem elektroniki.