Lekcja sztuki przez zabawę
Kuratorka wystawy Zuzanna Mikołajek zaplanowała ją z wielką dbałością o szczegóły, pokazanie pięknych zbiorów muzeum, ale i z biglem, by zainteresować najbardziej wymagających odbiorców – dzieci. Stąd, obok eksponatów, także szansa, by przyjrzeć się, jak działały, a niektórymi się po prostu pobawić.
Gra planszowa „Walka z olbrzymem”
Jak pokonać olbrzyma
Warto wziąć udział zwłaszcza w grze planszowej z przełomu XVIII i XIX wieku o wojowniczej nazwie „Walka z olbrzymem”, która była przeznaczona dla dużych i małych. Trzeba było dotrzeć do pola nr 32 ozdobionego wieńcem zwycięstwa. Ale przedtem śmiałków czekała droga pełna niebezpieczeństw. Można było zostać zdeptanym albo ściśniętym przez olbrzyma, chyba że szczęście sprzyjało i to my celowaliśmy do bestii z łuku albo rzucaliśmy w nią kamieniem. W grze używało się żetonów, które przysługiwały za to, że przesunęliśmy się na szczęśliwe pole, albo były odejmowane za pole pechowe. Jednym słowem, okazja, by wspólnie spędzić czas.
Ale na tym nie koniec. Na milusińskich czekają też obrazki wyświetlane z laterna magica.

Wystawa „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki” w Muzeum Narodowym
Wystawa / Dla dzieci Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Zapalić magiczną latarnię
Czym była latarnia magiczna? Wynalazkiem z II połowy XVII wieku (projektu jezuity), który trafił jednak pod strzechy dopiero w II połowie XIX wieku (za sprawą Amerykanów). Pierwszym projektorem, który rzutował obrazy ze szklanych przezroczy. W Muzeum Narodowym zobaczymy egzemplarz w gablocie, ale za sprawą nowoczesnej technologii doświadczymy, jak działa.
Bajeczne prace mistrzów
Drugą część wystawy zajmują prace mistrzów, którzy chętnie ilustrowali bajki, baśnie, w tym te najbardziej znane, jak niemieckich autorów – braci Grimm. – Unikatem na wystawie jest zespół ośmiu akwarelowych projektów ilustracji do książki Juliusa Lohmeyera „Zabawne zwierzęta. Wesoła książka z obrazkami” – podkreśla Zuzanna Mikołajek, kuratorka wystawy. Ich autorem był Fedor Flinzer, znakomity niemiecki ilustrator specjalizujący się w książkach dla dzieci. A obok prac Flinzera warto podziwiać także drzeworyty z lat 70. i 80. XIX w., które sporządzono z przeznaczeniem dla polskich i niemieckich czasopism.