Dzień Wolnej Sztuki
Badania mówią, że przeciętny widz poświęca na oglądanie jednego dzieła sztuki około 8 sekund, że zamiast skupić się na wybranych obrazach czy wystawach, w krótkim czasie stara się zobaczyć wszystko, co wystawione jest w muzeum.
Celem organizatorów jest zachęcenie zwiedzających do powolnego i wnikliwego oglądania wybranych dzieł, a także pokazanie im, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia, mogą oni odbierać sztukę świadomie i czerpać przyjemność z jej oglądania. Podczas Dnia Wolnej Sztuki zwiedzający oglądają pięć wybranych obiektów w ciągu godziny, w interpretacji pomagają wolontariusze lub specjalnie zaproszeni goście.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe we Wrocławiu bierze udział w Dniu Wolnej Sztuki od 2011, dodatkowo jako jedyne w Polsce organizuje to wydarzenie co miesiąc.
Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki, podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o pięciu obiektach znajdujących się na pierwszym piętrze wystawy „Rękopis »Pana Tadeusza«”.
W gmachu głównym Ossolineum (ul. Szewska 37) prezentacja odbędzie się w Auli im. prof. M. Gębarowicza. Będzie w niej można zobaczyć pięć obiektów pochodzących z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich działającego w strukturze Ossolineum.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pana Tadeusza
Wykład / Dla wszystkich Muzeum Pana Tadeusza

Dzień Wolnej Sztuki w Ossolineum
Wystawa Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław
Piątka wolontariuszy przez dwie godziny będzie czekać przy wybranych pracach, by przedstawić Zwiedzającym pięć historii, które kryją się za wybranymi dziełami sztuki, pobudzając do dyskusji i własnych przemyśleń.

Dzień Wolnej Sztuki 2019 w Muzeum Współczesnym Wrocław
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
BWA Wrocław
Galerie BWA Wrocław Główny, SIC! oraz Studio przygotowały oprowadzania po pięciu wybranych pracach z aktualnie prezentowanych wystaw.

Dzień Wolnej Sztuki w galeriach BWA Wrocław
Wystawa / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich Galeria BWA Wrocław Główny
Centrum Sztuki WRO
Dzień Wolnej Sztuki we WRO będzie miał format inny niż dotychczas. Wydarzenie odbędzie się… w wydarzeniu na Facebooku (link: TUTAJ). Tego dnia, od godziny 12.00 będą publikowane, co kilkanaście minut, linki do wybranych prac wideo, z krótkimi opisami.
Rozmowy o pracach poprowadzimy w komentarzach, po raz pierwszy testując taką sytuację. Wszystkie prace, na różne sposoby, odnoszą się do tematu miłości.
Prace, które Centrum będzie prezentowało w ramach Dnia Wolnej Sztuki:
- Jana Shostak: kocham cię! (2015)
- Piotr Wyrzykowski, Iliya Chickan: Atomic Love (2002)
- Izabella Gustowska: Róża – Miłość (2005)
- Janek Koza: Gra (2001)
- Bjørn Erik Haugen: What Does It Matter How Many Lovers You Have If None of Them Gives You the Universe (2012)