Atrakcje przygotowane przez organizatorów przyciągają nie tylko okolicznych mieszkańców. Poznać tajemnice i ciekawostki Przedmieścia Oławskiego przyszli też mieszkańcy Karłowic, Lenicy czy Krzyków. A tajemnic czy zagadek jest sporo.
Trójkąty: Bermudzki czy magiczny?
- Nazwa "Trójkąt Bermudzki" pojawiła się podczas stanu wojennego. Wtedy milicjanci nie chcieli patrolować tych okolic, bo było jak w trójkącie. Patrole mogły zniknąć - tłumaczy socjolog Jerzy Żurko z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Dla mnie to żaden Trójkąt Bermudzki, tylko mój trójkąt magiczny - mówi Agnieszka Dubaniowska, która na Przedmieściu Oławskim mieszka od 1945 roku i ani myśli się stąd wyprowadzać. Czeka też na druk swojej książki o tym rejonie miasta. - To miejsce się zmienia, ludzie się zmieniają , ale to moje całe życie. Ludzie są tu dobrzy - dodaje.
Wolontariusz Roman Szmit do wieczora czeka na dzieci z bańkami mydlanymi na skrzyżowaniu ulic Komuny Paryskiej i Krasińskiego. Najmłodsi mogą liczyć na niezłą zabawę i szczery uśmiech, dorośli na porcję opowieści.
Najmniejsza galeria na świecie
Galeria to były szyb na węgiel. Jest tu wystawa prac dzieci, które spotykają się w Pracowni przy ul. Komuny Paryskiej 45. Pracownia działa od wtorku do soboty, a swój kącik mają tu tak dzieci, jak i mieszkańcy.
Atrakcje Dnia Trójkąta
Na wyłączonym z ruchu fragmencie ulicy Komuny Paryskiej (przy zbiegu z ul. Kościuszki) otwarta zostanie sąsiedzka strefa relaksu, w której będzie można zjeść wspólny posiłek, odpocząć na leżakach, spotkać twórców i instytucje działające na osiedlu, dołączyć do spaceru architektonicznego, a nawet zagrać w grę miejską napisaną specjalnie dla Przedmieścia.

Dzień Trójkąta – poznaj Przedmieście Oławskie
Eventy / Piknik / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Warsztaty / Dla wszystkich ul. Kościuszki
Dzień z życia Trójkąta
Uczestnicy Dnia Trójkąta będą też mogli wziąć udział w akustycznym koncercie w Muzeum Architektury, w rozmowach i spotkaniach wokół historii i przyszłości Przedmieścia, czytaniu performatywnym w nietypowej lokalizacji i wieczornym afterparty na Placu Społecznym. W osiedlowych kawiarniach na miłośników kulinariów czekają natomiast trójkątne przysmaki w specjalnych cenach, a wytrwali kolekcjonerzy w ośmiu miejscach na Przedmieściu będą mogli zdobyć pieczątki i wziąć udział w sąsiedzkiej zabawie. Lokale Przedmieścia, oznaczone specjalnymi trójkątnymi symbolami, będą otwarte dłużej niż zwykle.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Przedmieścia do wyjścia z domu i spotkania się w rodzinnej i sąsiedzkiej atmosferze. Wrocławianom spoza osiedla chcemy z kolei pokazać nowe oblicze Trójkąta – otwartej i aktywnej części miasta, której daleko do wizerunku sprzed lat – zapowiada Natalia Romaszkan, koordynatorka programu Sąsiadujemy i działań w ramach Dnia Trójkąta.
Program wydarzeń powstał m.in. przy współpracy z Muzeum Etnograficznym, Radą Osiedla, deweloperami, zarządcami, Wrocławską Rewitalizacją a także lokalnymi kawiarniami, barami i restauracjami. Wydarzenie – organizowane przez Biuro Wrocław 2016 – rozpocznie się o godzinie 11.00 w kawiarni Folgujemy i potrwa do godziny 22.00. W pięciu infopunktach uczestnicy znajdą mapki wydarzenia.