wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Czytanie w ciemnościach

W zupełnych ciemnościach będzie można posłuchać dwóch spektakli – „Wymazu” według prozy Thomasa Bernharda i „Tykania zabójczej normy” na podstawie  książki Herty Muller „Głód i Jedwab”. Początek w Centrum Kultury Agora o godz. 19 w piątek 31 stycznia, wstęp wolny.

„Czytanie w ciemnościach” to projekt czasopisma „Rita Baum” . To cykl spektakli intermedialnych polegający na prezentacji literatury w nietypowych odsłonach. Ciemność, zdaniem organizatorów, pozwala „wyrwać” prezentowane teksty ze schematu i z czasu, w którym powstały.

- Interesuje nas percepcja odbiorcy zanurzonego w ciemności. Walczymy o widza, który chce poszerzyć i rozwinąć zdolność odbioru tekstów kultury, ze szczególnym uwzględnieniem foniczno‐wizualnych aspektów dzieła literackiego – podkreślają organizatorzy.

Ciemność, w jakiej odbywają się spektakle jest istotna także ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i niedowidzących, gdyż każdy spektakl jest tak zaaranżowany, aby mógł być w pełni odebrany przez niepełnosprawnych. Ciemność to także intymność, indywidualne spotkanie z tekstem służące koncentracji, skupieniu się na przedstawianej historii.

Uczestnicy „Czytania w ciemnościach” usłyszą „Wymaz według prozy Thomasa Bernharda. . Monologi Bernharda są jakby przeznaczone do czytania na głos, na jednym oddechu. Te same sformułowania i motywy powtarzające się obsesyjnie irytują, ale i hipnotyzują tworząc złowieszczy rytm, mroczną dźwiękową kołysankę. Tym razem jest to podróż w głąb społecznej wyobraźni, gdzie austriacki pisarz bezwzględnie demaskuje ponadczasowe mechanizmy manipulacji, niszczenia ludzi oraz instrumentalizację języka, wpychając człowieka w świat szarości i strachu - na co polscy odbiorcy powinni być wyjątkowo wyczuleni. W spektaklu wykorzystano fragmenty powieści „Kalkwerk“ - przekładzie Ernesta Dyczka i Marka Feliksa Nowaka oraz „Autobiografii“ w przekładzie Sławy Lisieckiej.

W drugiej części wieczoru usłyszymy „Tykanie zabójczej normy” według książki „Głód i Jedwab” Herty Muller. „Eseistyczny kolaż czytany w ciemności nawiązuje do stęchłej i podszytej niepokojem atmosfery książki Herty Müller. Tylko w ciemnym zaułku pamięci podobnie jak w starych piwnicach, można poczuć niepokój wynikający z przeszłości. W Tykaniu zabójczej normy strach Herty Müller wpisuje się w realia dzisiejszej Polski. I z pewnością nie jest to tylko strach przed utratą pracy czy niskimi zarobkami. Czego się boimy? Straty dobrego samopoczucia, jakie oferuje nam kapitalistyczny sen, po którym ciężko się przebudzić? A może jest to złowieszczy strach przed powrotem języka PRL-u, który w dzisiejszej Polsce jest przedłużeniem nietolerancji i ksenofobii wielu rodzimych środowisk?” – pyta reżyser obu czytań Andrzej Ficowski.

Ak

Organizatorzy „Czytania w ciemności”: Stowarzyszenie Rita Baum, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, partner: CK AGORA.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama