1. Tamte dni, tamte noce
Koprodukcja włosko-francusko-belgijsko-amerykańska w reżyserii Włocha Luki Guadagniniego, który kocha pokazywać zamożnych obywateli, w jakich budzą się nieoczekiwane, choć głęboko skrywane pragnienia. Tym razem rodzina amerykańskiego profesora na wakacjach we Włoszech i wizyta studenta, który porusza nie tylko serce płci przeciwnej.

Tamte dni, tamte noce. Call Me by Your Name
Inne Kino Nowe Horyzonty
2. Maya Dardel
Piękny polski akcent festiwalu, bo film współreżyserowała Magdalena Zyzak (wspólnie z Zacharym Cotlerem), a obsada aktorska (w rewelacyjnej formie) ucieszy wielbicieli dobrego amerykańskiego kina – Lena Olin, Szwedka z wieloletnią już zieloną kartą i Rosanna Arquette, która odbierze we Wrocławiu festiwalową nagrodę Indie Star Award. Olin gra tu kobietę, która decuduje się umrzeć, ale chce wyznaczyć spadkobiercę i postanawia przekazać majątek Panom, których poddaje wcześniej wielu próbom.

Maya Dardel
Dramat / Inne Kino Nowe Horyzonty
3. Shock Corridor
Retrospektywa amerykańskiego reżysera Samuela Fullera to okazja, aby zapoznać się z filmami twórcy cenionego przez Jima Jarmuscha i Martina Scorsese. W filmie „Shock Corridor” śledzimy historię dziennikarza, który chce zrealizować materiał wcieleniowy – pod pozorem choroby umysłowej udaje mu się przeniknąć do szpitala psychiatrycznego i tam robi wywiady z pacjentami. Każdy z nich boryka się z problemami, z jakimi w latach 70. walczyła Ameryka (często jednak walczy nadal, jak rasizm, czy wyścig zbrojeniowy).
4. Centrum kontroli lotów: Nieznani bohaterowie misji Apollo
Na plakacie tegorocznego festiwalu widać kosmonautę, statek kosmiczny, ogólnie gwiezdny klimat. – Program festiwalu jest zawsze kosmiczny – śmieje się Urszula Śniegowska, dyrektor programowa American Film Festival. – A świetny dokument o bohaterach drugiego planu misji Apollo wpisał się w temat związany z podbojem kosmosu – dodaje.
Nie tylko dla fanów NASA.

Centrum kontroli lotów: nieznani bohaterowie misji Apollo
Dokument / Inne Kino Nowe Horyzonty
5. Frank Serpico
Dokument, który rozrzewni zakochanych w dramacie policyjnym „Serpico” Sidney'a Lumeta, który zrobił z Ala Pacino megagwiazdę. Reżyser opowiedział wówczas autentyczną historię nowojorskiego gliny, który nagłośnił sprawę łapówkarstwa na wielką skalę w policji. Teraz Antonio D'Ambrosio wraca do tego tematu, spotyka się z Frankiem Serpico, poznaje dokładnie jego biografię i tworzy ciekawy portret człowieka walczącego z nadużyciami w systemie.
6. Chi-Raq
Nowy film Spike'a Lee to portret miasta Chicago, które bywa jednak nazywane, jak w tytule, bo w biednych dzielnicach toczy się regularna walka, w której co roku ginie wiele osób. Lee, jak zawsze, świetnie opowiada o ludziach na krawędzi.
7. Desperacko poszukując Susan
Rosanna Arquette w roli życia, czyli gospodyni domowej, która chce spróbować czegoś nowego i odszukać tajemniczą Susan. W sympatycznym filmie Seidelmana karierę filmową rozpoczynała Madonna, zaś o Arquette usłyszał wtedy cały świat. Plus przystojny Aidan Quinn w jednej z pierwszych dużych ról.