Na powierzchni 343 ha jest tu zameldowanych ponad 10 tys. osób, natomiast z nieoficjalnych szacunków realnie mieszkających na osiedlu może być dwa razy więcej.
Miasto zrealizowało na Jagodnie (lub nadal realizuje) 26 projektów. Oto niektóre z nich.
Centrum lokalnego życia
W 2020 roku został oddany do użytku nowoczesny budynek przy ul. Sygnałowej, który jest siedzibą trzech ważnych dla osiedla (i współpracujących ze sobą) instytucji: żłobka nr 16, filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Łączny koszt jego budowy wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego to 16,2 mln zł. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, energooszczędny (są m.in., panele fotowoltaiczne) i świetnie wyposażony. W dodatku świetnie wygląda.
W żłobku jest nawet ogródek
W żłobku – jednej z najnowocześniejszych tego rodzaju placówek w naszym mieście – są sale dla siedmiu grup (każda z węzłem sanitarnym i zadaszonym tarasem, na którym można spędzać czas, gdy trawa jest mokra albo słońce świeci zbyt mocno), a także kuchnia, jadalnia, wózkownia i dwa place zabaw: jeden dla najmłodszych dzieci, a drugi – ze zjeżdżalniami, bujakami itd. – dla tych nieco starszych. Maluchy mają też ogródek, w którym sadzą i pielęgnują rośliny.
Szykujemy się do powitania wiosny i niedługo dzieci będą tam sadzić cebulki kwiatów.Eliza Werykowska, kierowniczka żłobka nr 16
Co jeszcze robią dzieci? Mają m.in. zajęcia z elementami jogi, zajęcia sensoryczne, a niedawno w sąsiadującej ze żłobkiem bibliotece wrocławscy seniorzy czytali im bajki w ramach projektu „Poczytajki Babci i Dziadka”.
Pokazy filmów, samoobrona, hip-hop
W mieszczącej się w tym samym budynku bibliotece można wypożyczać nie tylko książki, ale też audiobooki oraz gry planszowe i karciane. Działa tu także pogotowie smartfonowe, odbywają się zajęcia cykliczne (np. pokazy filmów, o których piszemy niżej) i różne wydarzenia, ostatnio m.in. Tybetańska kąpiel dźwiękowa, czyli zapewniający głęboki relaks koncert mis tybetańskich. Szczegóły tych wydarzeń i zapowiedzi kolejnych można znaleźć na stronie filii.
Działa tu także Centrum Aktywności Lokalnej Dobre Czasy na Jagodnie. Jego operatorem jest od stycznia Stowarzyszenie #WartoMediować. W CAL-u odbywa się mnóstwo wydarzeń organizowanych we współpracy z Radą Osiedla i biblioteką. To m.in. zajęcia językowe dla maturzystów, samoobrona, zumba, warsztaty hip-hop dance, rodzinne warsztaty plastyczne. Szczegóły na Facebooku na profilu Dobre Czasy na Jagodnie, a o spotkaniach przy planszówkach piszemy poniżej.
Najpierw buspas, w przyszłości tramwaj
Trwa budowa pierwszego etapu trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. Ta część robót – wydzielona jezdnia dla autobusów - będzie zakończona za 20 miesięcy.
Żeby w przyszłości mogły jeździć tędy również tramwaje, państwo polskie musi uregulować przepisy związane z przecinaniem się linii kolejowej i tramwajowej, jednak już teraz wykonawca buduje trasę w taki sposób, by pociągnięcie tędy linii tramwajowej było możliwe (chodzi m.in. o odpowiednio dostosowane łuki trasy, fundamenty pod słupy trakcyjne itd.). Trasa będzie miała ok. 2,7 km długości i 5 par przystanków. Będzie tu także parking Park&Ride na kilkadziesiąt aut i zadaszony parking dla rowerów.
Zobacz, jak wyglądało kilka miesięcy temu rozpoczęcie prac.
Plenerowe miejsce spotkań
Na Jagodnie dzieje się oczywiście więcej. Np. przy ul. Grapowa powstaje z inicjatywy Rady Osiedla i finansowane z Fuduszu Osiedlowego zielone miejsce spotkań. 90 proc. prac zostało już wykonanych. Jest już główna ścieżka z oświetleniem, są trzy utwardzone placyki piknikowe z ławkami, posadzono drzewa. Lada dzień zostaną posadzone krzewy i pojawi się jeszcze jedna przestrzeń do relaksu.
Jagodno w skrócie
Nowe obwody wyborcze na Jagodnie. Podczas wyborów do samorządu (w kwietniu 2024) i do europarlamentu (w czerwcu 2024) będzie działało aż pięć – zamiast trzech dotychczasowych – obwodowych komisji wyborczych.
- Obwód wyborczy nr 147. Siedziba komisji: Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Sygnałowa 23,
- Obwód wyborczy nr 148, siedziba komisji: Rada Osiedla Jagodno, ul. Jagodzińska 15
- Obwód wyborczy nr 149, siedziba komisji: świetlica „Cztery Pory Roku-Zima”, ul. Ryszarda Wagnera 3
- Obwód wyborczy nr 291, siedziba komisji: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25, ul. Asfaltowa 6
- Obwód wyborczy nr 292, siedziba: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25, ul. Asfaltowa 6
Jagodno na planszy. W CAL-u przy Sygnałowej co piątek dorośli mieszkańcy osiedla spotykają się przy grach planszowych. Początek o godz. 18.15. Jagodno na planszy to inicjatywa społeczna. Cel: propagowanie takiej formy rozrywki wśród lokalnej społeczności. Uczestnicy spotkań grają m.in. w Rising Sun i Podwodne Miasta. Spotkania są bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać. Szczegóły na Facebooku na profilu Jagodno na planszy.
Pokazy horrorów w bibliotece. W tym samym budynku co żłobek i cal działa biblioteka. Można tam przebierać wśród mnóstwa książek, ale dzieje się też wiele innych rzeczy, np. raz w miesiącu odbywają się bezpłatne pokazy horrorów z cyklu Napisy Końcowe Horror Show. Terminy seansów i informacje o innych wydarzeniach (a jest ich sporo) znajdziecie na stronie MBP w zakładce filii nr 14.
Jak w Ameryce! Na wrocławskim Jagodnie, przy ul. Tunelowej znajduje się kameralne osiedle domów jednorodzinnych. Wygląda jak z amerykańskich filmów! Taki klimat tworzy sposób wykończenia domów, a także charakterystyczne skrzynki na listy oraz zadbane trawniki i żywopłoty.
Rada Osiedla
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Sylwia Celińska zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się przeważnie w pierwsze czwartki miesiąca w siedzibie RO przy ul. Jagodzińskiej 15 w godz. 18-19. Najbliższe zaplanowane są na 7 marca i 4 kwietnia. Kontakt z Radą Osiedla możliwy jest też drogą elektroniczną na adres e-mail: jagodno[at]osiedla.wroclaw.pl.
Straż Miejska
Na osiedlu Jagodno nie ma strażnika osiedlowego, ale to nie znaczy, że nie można tam liczyć na pomoc Straży Miejskiej. W razie potrzeby można się z nią skontaktować, dzwoniąc pod czynny przez całą dobę nr alarmowy: 986.
Dwóch dzielnicowych
Osiedle Jagodno to rejon działania komisariatów Wrocław Rakowiec i Wrocław Krzyki. Dzielnicowi tego osiedla to:
- sierż. szt. Michał Müller, tel. 601815 627, e-mail: rakowiec9[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. Michał Fuławka, tel. 601813 890, e-mail: krzyki13[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Komunikacja
- Autobusy dzienne: 110, 133, 145, 310
- Autobus nocny: 255