Od połowy kwietnia 2023 roku wspólnie z Wami odkrywaliśmy bogactwo historii Placu Grunwaldzkiego. Poprzez wywiady, spacery i inne wydarzenia opowiadaliśmy o losach naszego osiedla, historii lotniska przy Kaiserstrasse oraz poznawaliśmy Grunwald oczami jego mieszkańców i mieszkanek.fundacja Ładne Historie
Program finału projektu o historii Grunwaldzkiego
Tak było… a jak będzie? Jaki tego efekt? Zobaczymy 31 marca podczas finału projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia”. W programie:
- premiera gazetki osiedlowej stworzonej przez uczestników warsztatów graficznych (za projekt odpowiada Ewa Głowacka, wrocławska artystka i aktywistka),
- pokaz filmu krótkometrażowego zrealizowanego przez Wiktorię Didoszak oraz Tomasza Wszołka, którego scenariusz powstał na podstawie wspomnień mieszkańców i mieszkanek osiedla Plac Grunwaldzki,
- warsztaty tworzenia pocztówek (poprowadzi je Magdalena Weber).
Miejsce finału: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a.
Czas: 17:30-19:30.
Wstęp jest bezpłatny.
Nazwa spotkania: „Każda ulica to zupełnie inny świat”.
Organizatorzy z fundacji Ładne Historie tak przedstawiają swoje miejsce we Wrocławiu: — Losy placu Grunwaldzkiego mieszczą w sobie historie i miejskie legendy związane m.in. z tworzeniem się środowiska akademickiego, otwarciem namiotu handlowego „Goliat” czy targowiska na ulicy Skłodowskiej-Curie, dla których kontekstem były masowe wyburzenia zabudowy mieszkalno-usługowej w czasach Festung Breslau. Projekt „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” zbiera te i inne opowieści, pozwala je odkryć, zachować i popularyzować wśród lokalnej społeczności.
Zbiórka wspomnień z Grunwaldu trwa
Fundacja prowadzi na Grunwaldzkim Archiwum Sąsiedzkie, w którym gromadzi felietony, zdjęcia czy zapisy rozmów z mieszkańcami. Zbiórka wspomnień i pamiątek dotyczących osiedla cały czas trwa.
Szukamy zdjęć, pocztówek, wycinków prasowych, listów, kronik, dzienników, a także wspomnień związanych z codziennością Placu Grunwaldzkiego - spacerami, zakupami czy chwilami spędzonymi w szkolnych ławkach. Każdy przekazany materiał jest dla nas cenny.Krzysztof Bielaszka
Osoby, które chcą udostępnić archiwa, powinny zgłaszać się bezpośrednio do centrum Plac Grunwaldzki Od Nowa. Szczegóły są tutaj.
Do czego posłużą pamiątki i wspomnienia? Odpowiadają organizatorzy: „Do stworzenia mozaiki lokalnych historii, ukazujących codzienne życie i wydarzenia, które ukształtowały współczesny charakter Grunwaldu. To okazja, by spojrzeć na historię osiedla oczami lokalnej społeczności, odkryć nieznane opowieści oraz zachować je dla przyszłych pokoleń.”
Projekt „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” realizowany jest ze środków fundacji EVZ. Archiwum Sąsiedzkie powstało w ramach zrealizowanego przez fundację projektu „Osiedle dla klimatu – archiwum dziedzictwa materialnego Placu Grunwaldzkiego”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską.