wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Nostalgiczna droga krzyżowa w lesie pod Wrocławiem

Las Bukowy w Trzebnicy znajduje się niecałe 20 minut drogi trasą S5, od węzła Wrocław Północ. To miejsce kryje prawdziwe arcydzieło sztuki sakralnej - drogę krzyżową z XVIII wieku, grotę Matki Boskiej z Lourdes i kościół-pustelnię. Przejście jej to duchowa droga dla każdego - od osób głęboko wierzących po kontemplatorów sztuki i miłośników przyrody.

Reklama

Las Bukowy lub też las Pustelnik pokrywa wzniesienia Wzgórz Trzebnickich nad miastem. Na przełomie XIX i XX wieku były tu tereny uzdrowiskowe z malowniczymi widokami i kojącym klimatem. Historia drogi krzyżowej sięga jednak znacznie wcześniejszych czasów.

Zaczęło się od pustelni, potem były pielgrzymki

Mówi się, że w Bukowym Lesie, ok XIII wieku, obok źródła św. Jadwigi stała pustelnia. Z tą historią koresponduje ukryty w lesie kościółek p.w. Czternastu Świętych Wspomożycieli z 1886 roku, także nazywany pustelnią. Z zachowaniem należytego szacunku i spokoju, można go zwiedzać. Przy okazji wizyty na terenie pustelni, nie zapomnijmy też o odwiedzeniu kopii groty Matki Bożej z Lourdes, z 1926 roku.

<p>Wnętrze kościoła Czternastu Świętych Wspomożycieli</p> Nadia Szagdaj
Wnętrze kościoła Czternastu Świętych Wspomożycieli

Około XV wieku, do lasu zaczęły docierać pielgrzymki. Miejsce kultu musiało się ukonstytuować i nieco zmienić kształt. Tak stało się w wieku XVIII.

Kalwaria Trzebnicka - droga krzyżowa skryta w lesie

W roku 1734, fundacja cysterek z Zofią Korycińską na czele, funduje tajemniczą, położoną w lesie drogę krzyżową, składającą się z 16 stacji w formie murowanych kapliczek. Znajdują się one w pewnych odległościach od siebie, co pozwala na kontemplację jej - czy jako sztuki, czy też tę duchową, w otoczeniu obfitego starodrzewu.

<p>Jedna z kapliczek Kalwarii Trzebnickiej</p> Nadia Szagdaj
Jedna z kapliczek Kalwarii Trzebnickiej

Obrazy w kaplicach były kilkakrotnie przemalowywane. Ostatnia wersja autorstwa L. Maciszewskiego, powstała w latach 70. XX wieku, a odrestaurowano ją w 2022 roku - nakładem sił mieszkańców i lokalnych firm.

Dziś wiedzie tędy szlak pieszy i rowerowy, sięgający znacznie poza obszar samej kalwarii. Bukowy Las jest bowiem sam w sobie zabytkiem przyrody, wartym odwiedzenia i poświęcenia mu większej uwagi.

Zobaczcie zdjęcia z tego magicznego miejsca:

Jak dojechać do Kalwarii Trzebnickiej?

  • Samochodem: od węzła Wrocław Północ, drogą S5 w kierunku Poznania
  • Pociągiem: z Dworca Głównego to około 45 minut drogi (bilet w cenie 14,70)
  • Rowerem: przez DW359

Tu znajduje się Kalwaria Trzebnicka:

<p>Starodrzew w Lesie Bukowym</p> Nadia Szagdaj
Starodrzew w Lesie Bukowym

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama