Las Bukowy lub też las Pustelnik pokrywa wzniesienia Wzgórz Trzebnickich nad miastem. Na przełomie XIX i XX wieku były tu tereny uzdrowiskowe z malowniczymi widokami i kojącym klimatem. Historia drogi krzyżowej sięga jednak znacznie wcześniejszych czasów.
Zaczęło się od pustelni, potem były pielgrzymki
Mówi się, że w Bukowym Lesie, ok XIII wieku, obok źródła św. Jadwigi stała pustelnia. Z tą historią koresponduje ukryty w lesie kościółek p.w. Czternastu Świętych Wspomożycieli z 1886 roku, także nazywany pustelnią. Z zachowaniem należytego szacunku i spokoju, można go zwiedzać. Przy okazji wizyty na terenie pustelni, nie zapomnijmy też o odwiedzeniu kopii groty Matki Bożej z Lourdes, z 1926 roku.
Około XV wieku, do lasu zaczęły docierać pielgrzymki. Miejsce kultu musiało się ukonstytuować i nieco zmienić kształt. Tak stało się w wieku XVIII.
Kalwaria Trzebnicka - droga krzyżowa skryta w lesie
W roku 1734, fundacja cysterek z Zofią Korycińską na czele, funduje tajemniczą, położoną w lesie drogę krzyżową, składającą się z 16 stacji w formie murowanych kapliczek. Znajdują się one w pewnych odległościach od siebie, co pozwala na kontemplację jej - czy jako sztuki, czy też tę duchową, w otoczeniu obfitego starodrzewu.
Obrazy w kaplicach były kilkakrotnie przemalowywane. Ostatnia wersja autorstwa L. Maciszewskiego, powstała w latach 70. XX wieku, a odrestaurowano ją w 2022 roku - nakładem sił mieszkańców i lokalnych firm.
Dziś wiedzie tędy szlak pieszy i rowerowy, sięgający znacznie poza obszar samej kalwarii. Bukowy Las jest bowiem sam w sobie zabytkiem przyrody, wartym odwiedzenia i poświęcenia mu większej uwagi.
Zobaczcie zdjęcia z tego magicznego miejsca:
Jak dojechać do Kalwarii Trzebnickiej?
- Samochodem: od węzła Wrocław Północ, drogą S5 w kierunku Poznania
- Pociągiem: z Dworca Głównego to około 45 minut drogi (bilet w cenie 14,70)
- Rowerem: przez DW359
Tu znajduje się Kalwaria Trzebnicka: