Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
We Wrocławiu realizowane są procedury, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami udział w wyborach Prezydenta Polski. Sprawdź, na jakich zasadach można z nich skorzystać.
Głosowanie korespondencyjne
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
- do 5 maja 2025 r. - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych.
- Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach prezydenta miasta. Wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w II turze, najpóźniej w 10. dniu przed dniem głosowania, czyli do 22 maja 2025 r.
Głosowanie przez pełnomocnika
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Przez pełnomocnika można głosować tylko w komisjach wyborczych w kraju.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia.
W imieniu Prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich, Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.
- do 9 maja 2025 r. - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Głosowanie w wybranym przez siebie lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych
Wyborca może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania.
W wyborach na Prezydenta Polski wniosek o zmianę miejsca głosowania może dotyczyć wyłącznie lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami położonego w okręgu wyborczym właściwym dla adresu, pod którym wyborca jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborów.
Jedynie w przypadku, gdy w tym okręgu wyborczym nie ma takiego lokalu wyborczego, wniosek może dotyczyć lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami położonego w innym okręgu wyborczym.
Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim Wrocławia do 15 maja 2025 r.
Głosowanie przy użyciu karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a
W lokalu wyborczym, wyborca z niepełnosprawnością może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.
W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza, wraz z kartą do głosowania, wyda wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.
Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym
Wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia.
Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy z niepełnosprawnością w pomieszczeniu, za zasłoną, przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.
Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
Szczegółowe informacje (oraz wzory wniosków o udostępnienie wybranych form pomocy) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Wrocławia.