Rządowa aplikacja mobilna mObywatel umożliwia trzymanie dokumentów w jednym miejscu w formie elektronicznej. Tam trzymaliśmy m.in. certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw covid. W takiej formie można mieć też elektroniczny dowód osobisty czy prawo jazdy, które podczas konieczności weryfikacji tożsamości będzie można pokazać w aplikacji.
Warto dodać, że nie jest to cyfrowy obraz dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Urzędnicy będą mimo to respektować ten dokument i za jego pomocą potwierdzą tożsamość.
Są szkolenia z aplikacji
Aplikacja mobilna mObywatel jest darmowa, ale wymaga specjalnego potwierdzenia tożsamości osoby, która sobie ją zakłada. Aby uruchomić na własnym telefonie aplikację mObywatel tożsamość potwierdzić można na kilka sposobów:
- poprzez Profil Zaufany
- bankowość elektroniczną
- aplikację eDO App
Jak z niej korzystać dowiedzieć się można z przygotowanych szkoleń.
Gdzie będą uznawane dokumenty z aplikacji?
Dowód osobisty w formie tradycyjnej nie będzie już aż tak bardzo potrzebny. Jeśli zajdzie potrzeba załatwienia sprawy w urzędzie, wystarczy pokazać urzędnikowi elektroniczną wersję dowodu osobistego z rządowej aplikacji mObywatel. Łatwiejsze ma być dzięki takiemu rozwiązaniu załatwienie sprawy również na poczcie, u notariusza czy w sądzie.
Pracownicy przeszli szereg szkoleń dotyczących obsługi aplikacji mObywatel 2.0, są więc gotowi i zapraszają do wrocławskich urzędów już od dziś.dyr. Bożena Bronowicka z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego Wrocławia
Z dowodu osobistego w formie elektronicznej skorzystać można będzie również w MPK Wrocław zarówno w komunikacji miejskiej (w wypadku braku ważnego biletu, kontroler spisze dane z naszego dowodu elektronicznego), jak i w Biurze Obsługi Klienta.
Dowodem w aplikacji mobilnej wylegitymować można się także przed policją.
Są wyjątki! mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się w kilku sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)