Spacer odbędzie się 27/10/2018 i będzie nosił tytuł:
Akademicki Wrocław. Opowieść nie tylko o wielbłądzie i samogonie, czyli jak naukowcy ze Lwowa zbudowali we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy.
Miejsce zbiórki:
hol gmachu Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Norwida 25
Termin: 27.10.2018
Czas trwania spotkania: godz. 10.00- 12.00
Liczba uczestników: 30 osób
Oprowadzający gości prof. Tadeusz Szulc opowie o lwowskich korzeniach, sięgających uczelni w Dublanach i we Lwowie – Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Medycyny Weterynaryjnej, o wybitnych naukowcach, którzy razem ze studentami w 1945 roku kładli dachówki na budynku przy ulicy Norwida, ale też o autorskich szkołach, badaniach i odkryciach, jakie stały się dziełem naukowców związanych z historią i dorobkiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który dzisiaj szczyci się zakwalifikowaniem do wąskiej grupy uniwersytetów, które mogą ubiegać się o status uczelni badawczej. Warto też dodać, że uczelnia notowana jest w najważniejszym rankingu szkolnictwa wyższego - rankingu szanghajskim.
Podczas spotkania dowiedziecie się Państwo, że w 1881 r. w Królewskim Uniwersytecie Wrocławskim utworzono Instytut Rolniczy, który początkowo mieścił się przy Matthiasplatz 5, a od roku 1923 w nowym gmachu przy Hansa Strasse, obecnej Cypriana Kamila Norwida. I że do tego, charakterystycznego gmachu, w maju 1945 przyjechali pierwsi polscy naukowcy na czele ze słynnym botanikiem, badaczem torfów, profesorem Stanisławem Tołpą, który do Wrocławia wjechał na… wielbłądzie, wykupionym z rąk radzieckich żołnierzy samogonem – najlepszą walutą w pierwszych powojennych dniach. Majestatyczny budynek, w którym do upadku Festung Breslau mieścił się Instytut Rolniczy, straszył wtedy oknami bez szyb i dachem bez dachówek. Błyskawicznie utworzono nie tylko straż akademicką, której członkowie mieli za zadanie pilnować mienia uniwersyteckiego przed rozszabrowaniem, ale rozpoczęto też mozolne dostosowywanie gmachu do w miarę normalnego funkcjonowania.
Podczas dwugodzinnej wycieczki nie tylko zwiedzicie Państwo muzeum. W holu będziecie mieli okazję zobaczyć jedyne w swoim rodzaju rzeźby Stanisława Wysockiego, artysty, którego dzieła kupują królowie i celebryci, który dla Wrocławia wykonał słynną Powodziankę i który odtworzył piękną głowę Orfeusza, autorstwa Theodora von Gosena, stojącą dzisiaj przed Muzeum Teatru. Zobaczycie też Państwo jedyne w swoim rodzaju patio z przeszklonym dachem i wspaniałymi bananowcami. I wreszcie poznacie bliżej poznać Stanisława Tołpy, ucznia pierwszego powojennego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Stanisława Kulczyńskiego, wielkiego botanika i wyjątkowego naukowca.
Program zwiedzania:godzina 10.00 – zbiórka w holu gmachu przy ul. Norwida 25 i przywitanie gościgodzina 10.05 – przejście sali senatu, krótka prezentacja uczelni - spotkanie z prof. Tadeuszem Szulcem
godzina 10.30 – przejście do Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczegogodzina 11.00 – wyjście z muzeum i przedstawienie sylwetki Stanisława Wysockiegogodzina 11.10 – przejście do Sali im. Tołpy i przedstawienie przez red. Katarzynę Kaczorowską sylwetki patrona tego miejsca
Zapisy na wycieczkę pojawią się na stronie wca.wroc.pl w poniedziałek 22 października ok godziny 11:00!
ZAPISY DOSTĘPNE POD ADRESEM:
BRAK WOLNYCH MIEJSC!
https://sonda.wroclaw.pl/app/form?id=56
Przepraszamy za problemy techniczne!
Limit miejsc: 30
O znalezieniu się na liście osób zapisanych decyduje kolejność zapisów - zielony komunikat, który pojawi się po wypełnieniu formularza jest RÓWNOZNACZNY ze znalezieniem się na liście wycieczkowej!! Prosimy o zapisywanie każdej osoby osobno i nie zapisywaniu się po kilka razy w obawie, że formularz nie zadziałał - takie zachowanie blokuje możliwość zapisu innym osobom.
Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku: WCAOdwiedzajcie także oczywiście stronę Uniwersytetu Przyrodniczego
facebook: https://www.facebook.com/upwroclaw/ (@upwroclaw)
twitter: https://twitter.com/upwroclaw
Wszelkie pytania prosimy kierować do:
Monika Płoszaj tel.: +48 71 770 20 04monika.ploszaj@um.wroc.pl
Adam Żygadło tel.: +48 71 798 13 14adam.zygadlo@um.wroc.pl