O skłonności mężczyzny do ryzyka, jak długo kobieta będzie w stanie zajść w ciążę, jak rodzice angażują się w opiekę nad dzieckiem – to tylko niektóre z wątków, którymi zajmą się naukowcy z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.
W projekcie mogą wziąć udział pary (do 40 lat), które mają dziecko nie starsze niż 30-miesięczne (bez względu na to, które to dziecko w rodzinie).
W ramach badania rodzice będą musieli jednorazowo oddać krew. Oprócz danych morfologicznych, u mężczyzn ustalony zostanie poziom testosteronu i estradiolu, natomiast u kobiet poziom AMH. – Na podstawie tego ostatniego możliwe jest określenie, ile lat płodnych zostało jeszcze kobiecie – mówi Agnieszka Żelaźniewicz, jedna z koordynatorek przedsięwzięcia z Katedry Biologii Człowieka.
Uczestnicy muszą także zaliczyć serię pomiarów antropometrycznych (waga, wzrost, asymetria, siła dłoni) oraz pomiarów proporcji tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej i udziału wody w organizmie. Komplet wszystkich badań wart jest kilkaset złotych, uczestnicy nie płacą za nie, a wyniki otrzymają nieodpłatnie.
Antropolodzy przygotowali także zestaw ankiet. Część z nich dotyczy kondycji dziecka w momencie urodzenia oraz jego ogólnego zdrowia. Wywiad za pomocą ankiet posłuży także do oceny – tzw. poziomu inwestycji rodzicielskiej. – Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o ocenę poziomu zaangażowania w wychowanie dziecka. Nie badamy nakładów finansowych, ale na przykład to, ile czasu każdy rodzic przebywa z dzieckiem, na ile angażuje się emocjonalnie w jego rozwój i wychowanie – mówi Agnieszka Żelaźniewicz. – Na przykład, interesuje nas, ile czasu ojciec spędza z dzieckiem w tygodniu, a ile, gdy ma wolne od pracy, czy je przewija, czy karmi.
Antropolodzy zamierzają także przeanalizować kształtowanie się podobieństwa dziecka do rodziców. Do tego potrzebne będą zdjęcia rodziców oraz dziecka w 7.-14. dniu życia, gdy ma 6 miesięcy i po ukończeniu dwóch lat. – Na podstawie cech wspólnych w wyglądzie dziecka i rodziców także można ustalić pewien zakres zachowań wśród dorosłych – mówi badaczka.
Uczestnicy badań – ciekawi siebie
To kolejny projekt naukowy realizowany przez specjalistów z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego z udziałem dużych grup społecznych. Wcześniejsze dotyczyły m.in. odporności wśród dorosłych w młodym wieku, kobiet w ciąży.
– Do udziału w badaniach najczęściej zgłaszają się osoby, które są ciekawe, czy są zdrowe. Zakładam, że chcą się dowiedzieć, jak funkcjonuje ich organizm. To okazja na przejście dokładnych, specjalistycznych badań – mówi Agnieszka Żelaźniewicz. – Często zgłaszają się studenci, spora grupa uczestników badań to osoby z wyższym wykształceniem.
Udział w badaniach dla młodych rodziców wykluczają przewlekłe choroby oraz ciąża.
Chętni mogą się zgłaszać do końca marca, pisząc na adres: badania.biologia.czlowieka@gmail.com.