Nr projektu Nr projektu 85
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Łączymy Księże - Rozwój Infrastruktury Rowerowej i Pieszej etap 1 [WBO. 2024]
-
Kategoria piesze/rowerowe
-
Budżet zweryfikowany 1 200 000 zł
-
Status Niewybrany w głosowaniu
-
0
Statystyki Oddanych głosów
-
Lider projektu: Jakub Grzesiczak
Komentarz UMW po II etapie oceny
Komentarz UMW po I etapie oceny
Projekt został oceniony pozytywnie wyłącznie w zakresie naprawy nawierzchni chodnika. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 600 000 zł. Ocena negatywna dla budowy drogi rowerowej, nowych nasadzeń i budowy oświetlenia. Gmina Wrocław jest w posiadaniu koncepcji zagospodarowania dla osiedla Księże, w którym został uwzględniony docelowy układ komunikacyjny ul. Opolskiej wraz z rozbudowanym torowiskiem, drogą dla rowerów i chodnikiem. W zakresie projektu nr 85 możliwa jest bieżąca naprawa istniejącego chodnika, ale dodatkowe elementy, takie jak nasadzenia i oświetlenie, powinny być zrealizowane dopiero wraz z kompleksową przebudową ul. Opolskiej. W pasie drogowym nie ma w tej chwili miejsca na budowę dodatkowej drogi rowerowej, konieczna byłaby wycinka drzew, co jest niezgodne z zasadami WBO wynikającymi z przyjętego przez gminę Miejskiego Planu Adaptacji Do Zmian Klimatu. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 3), 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 85 i 86.
Opis projektu
Szanowni Mieszkańcy,
Zwracam się z inicjatywą mającą na celu rozwój infrastruktury rowerowej i pieszej na osiedlu Księże.
Ścieżki Rowerowe:
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Opolskiej w stronę centrum Wrocławia.
Odcinek: od ul. Świątnickiej do ul. Pszczyńskiej (500 m.)
Ścieżki Piesze:
Modernizacja i chodników dla bezpiecznego przemieszczania się pieszych.
Odcinek: od ul. Świątnickiej do ul. Zabrzańskiej (300 metrów)
Doświetlenie Chodników i Nasadzenie Drzew:
Poprawa oświetlenia chodników dla lepszej widoczności w godzinach wieczornych oraz nasadzenia drzew dla poprawy estetyki otoczenia.
Odcinek: od ul. Świątnickiej do ul. Pszczyńskiej (500 m.)
Uzasadnienie projektu
Stworzenie bezpiecznych i funkcjonalnych ścieżek rowerowych i pieszych na terenie osiedla.
Poprawa komunikacji i dostępności dla mieszkańców, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby osiedli i zatłoczenia głównej ulicy Opolskiej.
Dlaczego To Jest Ważne:
Bezpieczeństwo:
Poprawa infrastruktury rowerowej i pieszej oraz doświetlenie chodników zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, zarówno rowerzystów, jak i pieszych, szczególnie w godzinach wieczornych.
Ruchliwość:
Łącząc osiedla poprzez ścieżki rowerowe i piesze, zminimalizujemy zatłoczenie głównej ulicy, co poprawi ruchliwość i dostępność.
Zrównoważony Rozwój:
Inwestycja w ścieżki rowerowe i piesze, doświetlenie chodników oraz nasadzenie drzew to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Grupa beneficjentów projektu
Będą to mieszkańcy całego osiedla Księża Małego i Wielkiego oraz mieszkańcy Radwanic, Siechnic, Mokrego Dworu.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Myślę, że szacunkowo może być to około 15-20 tysięcy osób.
Elementy projektu
Modernizacja chodników dla bezpiecznego przemieszczania się pieszych - odcinek od ul. Świątnickiej do ul. Zabrzańskiej (300 metrów) oraz od piekarni na ul. Opolskiej do ul. Rybnickiej (200 metrów).
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Księże Osiedle
Lokalizacja szczegółowa brak.
Załączniki - 1 szt.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.
Liczba głosów: internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.
Dotyczy głosów ważnych.
Internet
0Papier
0Płeć: kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Dotyczy głosów ważnych.
Kobiety
0Mężczyźni
0Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.
Na wniosek Lidera projekt 85 i 86 został połączony w zakresie pozytywnie ocenionych zakresów w I etapie oceny, tj. modernizacji chodników dla bezpiecznego przemieszczania się pieszych - odcinek od ul. Świątnickiej do ul. Zabrzańskiej (300 metrów) oraz od piekarni na ul. Opolskiej do ul. Rybnickiej (200 metrów). Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.