wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2024
  3. Projekt nr 229

Nr projektu Nr projektu 229

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

Plac Grunwaldzki i Gądów: razem dla bezpieczeństwa [WBO. 2024]

  • Kategoria piesze/rowerowe

  • Budżet zweryfikowany 3 000 000 zł

  • Status Niewybrany w głosowaniu

  • 0

    Statystyki Oddanych głosów

  • Lider projektu: Krzysztof Bielaszka

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie zgłoszonym w formularzu poprawkowym: budowy drogi rowerowej i dostosowania infrastruktury pieszej na ul. Bystrzyckiej oraz remont skrzyżowania ul. Ładnej, ul. Grunwaldzkiej, ul. Benedyktyńskiej i ul. Górnickiego na osiedlu Plac Grunwaldzki, montażu stojaków na rowery, koszy na śmieci oraz nasadzenia zieleni oraz w zakresie wytyczenia przejścia dla pieszych z obniżeniem krawężników i doświetleniem oraz miejscem dla przejazdu rowerzystów przy ul. Balonowej. Zakres remontu przy wskazanym zakresie ul. Bystrzyckiej dopuszczony jest z zastrzeżeniem, że jego realizacja będzie musiała być zgodna z przygotowywaną przez Wrocławskie Inwestycje dokumentacją, w ramach projektu Zielonej Rowerowej Osi Zachodniej. Zakres remontu skrzyżowania ul. Ładnej, ul. Grunwaldzkiej, ul. Benedyktyńskiej i ul. Górnickiego pokrywa się częściowo z obniżeniem krawężników realizowanych w ramach Funduszu Osiedlowego i będzie musiał być z nim skoordynowany. Dokładne lokalizacje montażu elementów małej architektury oraz nasadzeń zieleni zostaną doszczegółowione na etapie opracowania dokumentacji projektowej. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie realizacji drogi rowerowej i dostosowania infrastruktury pieszej na ul. Horbaczewskiego i ul. Bystrzyckiej po zachodniej stronie ul. Na Ostatnim Groszu oraz remontu skrzyżowania ul. Ładnej, ul. Grunwaldzkiej, ul. Benedyktyńskiej i ul. Górnickiego na osiedlu Plac Grunwaldzki. Zakres remontu skrzyżowania ul. Ładnej, ul. Grunwaldzkiej, ul. Benedyktyńskiej i ul. Górnickiego pokrywa się częściowo z obniżeniem krawężników realizowanych w ramach Funduszu Osiedlowego i będzie musiał być z nim skoordynowany. Remont chodnika po wschodniej stronie ul. Na Ostatnim Groszu oceniony negatywnie ze względu na nieprecyzyjny opis projektu w tym zakresie oraz brak wystarczającej szerokości terenu w obrębie działek gminnych. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 5) oraz § 7 ustęp 2 punkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu.

Opis projektu

Celem jest wprowadzenie rozwiązań związanych z komunikacją pieszo-rowerową na terenie Placu Grunwaldzkiego i Gądowa. Na Placu Grunwaldzkim projekt dotyczy skrzyżowania ulic Ładnej, Grunwaldzkiej, Benedyktyńskiej i Górnickiego, gdzie planujemy wyrównanie chodników, podniesienie przejść dla pieszych, wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, ławkę, stojaki na rowery i kosze. Projekt obejmuje także uporządkowanie i uzupełnienie zieleni. Na Gądowie projekt dotyczy ulic Balonowej, Horbaczewskiego i Bystrzyckiej, gdzie infrastruktura będzie uzupełniona o brakujące elementy, zapewniające ciągłość ruchu pieszo-rowerowego. Realizacja projektu będzie stanowiła udogodnienie m.in dla osób starszych oraz rodziców.

Uzasadnienie projektu

Mieszkańcy osiedla Plac Grunwaldzki oraz Gądowa Płd. widzą potrzebę adaptacji opisanych miejsc do zmieniającego się otoczenia jak i wieku mieszkańców. Na przestrzeni lat przybyło samochodów, a mieszkańcy osiągnęli zaawansowany wiek, który utrudnia im prawidłową percepcję bodźców zewnętrznych. Dlatego w ramach wnioskowanego projektu zawarte są liczne udogodnienia, które mają uczynić ruch pieszy bezpieczniejszym (nowe przejścia oraz wyniesienie istniejących). Złożony projekt charakteryzuje się kompleksowym spojrzeniem na potrzeby lokalnej społeczności - dlatego także w ramach realizacji mają powstać stojaki rowerowe czy zapewnienie ciągłości połączeń rowerowych.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu są okoliczni mieszkańcy (osoby starsze, dorośli z dziećmi, młodzież), jak i szeroka grupa osób studiujących na terenie obu osiedli.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Plac Grunwaldzki - 24 500 osób.
Gądów - 35 000 osób

Elementy projektu

- Przygotowanie projektu realizacji wraz z przeprowadzeniem konsultacji społecznych
- Naprawa nawierzchni chodnikowej wokół skrzyżowania na terenie osiedla Plac Grunwaldzki - ok. 400 m2
- Zainstalowanie stojaków na rowery (minimum 5 sztuk) oraz ławki sąsiedzkiej (działka nr 70)
- Instalacja koszy na odpady zmieszane (działka nr 70)
- Nasadzenia drzew i zieleni, krzewów, roślin kwitnących (działka nr 70)
- Wyniesienie przejść dla pieszych wraz z instalacją niezbędnych oznaczeń dla osób niewidomych lub słabowidzących (obniżenie krawężników przy przejściach dla pieszych, instalacja pól uwagi oraz pasów prowadzących wzdłuż chodników i przez jezdnię)
- ZNI
- Montaż przejścia pieszych z wyznaczeniem DDR i obniżeniem krawężników przy ulicy Balonowej
- Zmiana chodnika w ciąg pieszo-rowerowy przy ulicy Bystrzyckiej pomiędzy Na Ostatnim Groszu i wjazdem na tereny SM “Gądów” (okolice numeru Bystrzycka 69C)
- Poszerzenie chodnika przy ulicy Bystrzyckiej pomiędzy Bystrzycką 69C w kierunku Na Ostatnim Groszu (ok. 45 m2) (działki nr 9/7), aby przekształcić ją w ciąg pieszo-rowerowy
- Oznaczenie wjazdu na tereny SM “Gądów” na Bystrzyckiej (za nr 69C) jako przejazd pieszo-rowerowy

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Gądów-Popowice Płd. , Plac Grunwaldzki Osiedle

Lokalizacja szczegółowa - adresy: skrzyżowanie ulic Ładna, Miła, Grunwaldzka, Górnickiego i Benedyktyńska oraz ulice Balonowa, Bystrzycka i Horbaczewskiego - numer geodezyjny działek: Plac Grunwaldzki: 70, 3, Gądów: 20/8, 20/5, 23/5, 18/1, 9/7

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

Do nieważnych zostały zaliczone przypadki niezgodnego z zasadami wypełnienia kart papierowych, niepotwierdzenia głosu kodem SMS, powtórnego oddania głosu z użyciem tego samego nr PESEL.

0

Liczba głosów: internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław w dniu 12.10.

Dotyczy głosów ważnych.

Internet

0

Papier

0

Płeć: kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Dotyczy głosów ważnych.

Kobiety

0

Mężczyźni

0

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.