Program „Patronat Społeczny” jest pilotażowo realizowany w nie tylko we Wrocławiu, ale także w kilku innych polskich miastach. Chodzi o to, by lokalne społeczności pomagały ludziom, którzy musieli z różnych powodów opuścić swój kraj, w adaptacji do nowej rzeczywistości.
– To sprawdzony model wsparcia, który z powodzeniem funkcjonuje w wielu miejscach na świecie – informuje Stowarzyszenie Nomada.
Kto może wziąć udział w programie „Patronat Społeczny”?
Stowarzyszenie Nomada zaprasza osoby dorosłe, które:
- Mają stabilną sytuację ekonomiczną,
- są gotowe nieodpłatnie zaangażować się w półroczny projekt wsparcia,
- mieszkają we Wrocławiu lub najbliższej okolicy,
- są otwarte na poznawanie osób z innych kultur i krajów,
- chcą zaangażować się w pomoc osobom uchodźczym, bez względu na ich pochodzenie, wyznawaną religię czy płeć.
Na czym polega udział w programie?
Uczestnicy programu działają w grupie 5-7 osobowej i wspólnie wspierających rodzinę uchodźczą. Pomagają jej w codziennych wyzwaniach, takich jak nauka języka, adaptacja do życia w Polsce czy poszukiwanie pracy i mieszkania.
Współpracują z ekspertkami ze Stowarzyszenia Nomada, które zapewnią odpowiednie przeszkolenie oraz stałe merytoryczne wsparcie na czas projektu.
Dlaczego warto wziąć udział w programie?
Wsparcie uczestników programu może pomóc rodzinie uchodźców w znalezieniu mieszkania, nauce języka oraz odnalezieniu się w nowym środowisku.
Z kolei uczestnicy programu mogą rozwinąć swoje kompetencje społeczne i międzykulturowe, poznać nowe perspektywy i nauczyć się pracy w grupie. Mogą też stać się częścią lokalnej społeczności, która wspólnie działa na rzecz integracji.
To bardzo odpowiedzialne zadanie: udział w programie oznacza realny wpływ na poprawę codziennego życia uchodźców.
Jak można się zgłosić do udziały w programie?
Więcej informacji o patronacie społecznym można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Nomada. Jest tam także formularz zgłoszeniowy.
Można również skontaktować się z Nomadą za pomocą poczty elektronicznej: tomasz.bauer[at]nomada.info.pl
- Zgłoszenia są przyjmowane do niedzieli (26 stycznia) włącznie.
- Szkolenie online wprowadzające do projektu odbędzie się w środę 29 stycznia o godz. 18:00 na platformie ZOOM. Udział w spotkaniu wprowadzającym nie obliguje do wzięcia udziału w projekcie.
- Pierwsze szkolenie odbędzie się w sobotę 1 lutego 2025 roku przy ul. Henryka Pobożnego 9 we Wrocławiu.