wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zmiany przez design?

Nielegalne graffiti oraz wandalizm to zmora wielu miast na świecie. Studenci grafiki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu w listopadzie rozpoczynają projekt, skierowany przeciwko niszczeniu przestrzeni miejskiej. Studenci pragną pokazać pozytywny wpływ designu na kreowanie postaw społecznych. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Rafał Dutkiewicz.

Jest to pierwszy projekt, realizowany w ramach zajęć dydaktycznych, który podejmuje taką próbę. –Nie chcemy nikogo ścigać i zamykać do więzienia – mówi Mariusz Wszołek, organizator projektu z wrocławskiej SWPS. – Chcemy wypracować rozwiązania, które będą satysfakcjonowały zarówno graficiarzy, jak i osoby, które na co dzień mają do czynienia z nielegalnym graffiti. Chodzi nam o długofalową próbę budowania społeczeństwa zaangażowanego, które jest świadome cudzej, ale i wspólnej własności – zapowiada.

Dzisiejszy design to coś więcej niż tylko ekspresja artysty. Może kreować nowe rozwiązania na płaszczyźnie pozaartystycznej: społecznej, komunikacyjnej, kulturowej. Zespoły studentów w trakcie roku akademickiego będą badać postawy społeczne w przestrzeni miejskiej. Później, na podstawie analizy, zaproponują rozwiązania, które będzie można wykorzystać do przeciwdziałania nielegalnej ekspresji na wrocławskich murach.

– Graffiti jest wszechobecne w naszym otoczeniu do tego stopnia, że przestało zaprzątać nasze myśli, stało się przezroczyste. Na początku projektu chciałabym więc skupić się na rzetelnym opisie zjawiska, badaniach i zrozumieniu różnych perspektyw osób, których dotyczy problem. Uważam, że dużym sukcesem będzie, jeśli uda się podjąć dialog różnym stronom konfliktu, które wzajemnie będą chciały się zrozumieć – mówi Sonia Kilarska, uczestniczka projektu, studentka III roku grafiki, specjalność: reklama i design, w SWPS we Wrocławiu.

Organizatorom projektu zależy na zaangażowaniu władz miejskich w projekt. To dla nich przyszłe rozwiązania mogą okazać się szczególnie przydatne, gdyż na co dzień borykają się one z problemem nielegalnego graffiti. – Jeszcze nie wiemy, jak będą wyglądały nasze rozwiązania. Jedno jest pewne. Rozwiązanie z legalnymi miejscami do graffiti się nie sprawdziły. Ludzie i tak dają upust swojej twórczości w miejscach do tego nieprzystosowanych, problem więc leży zupełnie gdzie indziej – wskazuje Wszołek.

Podsumowaniem projektu będzie wystawa prac studentów oraz konferencja w czerwcu przyszłego roku (13-14.06.2014), poświęcona problematyce projektowania we współczesnym świecie, pod tytułem „Main Event” W jej trakcie zespoły projektowe zaprezentują potencjalne rozwiązania problemu nielegalnego graffiti we Wrocławiu.

ms, mat. prasowe

Organizatorem projektu jest Instytut Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Partnerzy wydarzenia: Wydział Kultury UM, Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Infopunkt Łokietka 5 na Nadodrzu. Więcej informacji tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama