Kłótnia o miejsce w klasie, spór przy wybieraniu zawodników do drużyn na wf-ie - przy odrobinie wiedzy i pracy nad sobą konflikty da się pokojowo rozwiązać. Z takiego założenia wychodzą pracownicy Fundacji Dom Pokoju prowadzący na Nadodrzu Infopunkt Łokietka 5.
Właśnie zakończyli oni pilotażowy kurs mediacji rówieśniczych w trzech podstawówkach dzielnicy. W szkołach numer 93 przy ulicy Niemcewicza, numer 108 przy Chrobrego i numer 58 przy Składowej zajęcia prowadzili wykwalifikowani mediatorzy: Dorota Whitten i Edward Skubisz.
Mediacje to rozwiązywanie sporów bez agresji i mając na uwadze uczucia drugiego człowieka. Zazwyczaj prowadzi je przeszkolony trener. Przy mediacjach rówieśniczych uczniowie wybierają mediatorów spośród siebie.
Tego typu rozstrzygania sporów uczyła się młodzież z klas IV, V i VI. W sumie około 600 osób. Trening przeszli także nauczyciele. Wśród nich w każdej szkole wyłoniony został koordynator mediacji. Uczniowie mogą się do niego zgłaszać po radę i pomoc w rozstrzyganiu konfliktów.
Fundacja Dom Pokoju we współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą, De Vreedzame School i holenderskim Stichting Mediation door Leerlingen opracowali także pierwszy w Polsce podręcznik mediacji rówieśniczych dla klas IV – VI szkół podstawowych. Powstał on na podstawie książki wykorzystywanej w podobnej do Nadodrza dzielnicy Holandii przez 10 lat. Podręcznik niedługo zostanie wydany w ilości 500-set egzemplarzy. Tymczasem pracownicy Fundacji Dom Pokoju tłumaczą już kolejną książkę o mediacjach – tym razem przeznaczoną dla uczniów klas 0-3. Planują też kontynuować mediacje w szkołach.
Na Nadodrzu ruszył też program mediacji sąsiedzkich, czyli kampania „Porozmawiaj z sąsiadem”. Pracownicy Infopunktu Łokietka 5 i MOPS-u starają się pokazać mieszkańcom Nadodrza, że da się pokojowo rozwiązać sytuację gdy pies sąsiada napaskudził na klatce albo gdy ktoś zastawił ich samochód na parkingu. Oferują także pomoc swoich mediatorów.