Po ponad ośmiu latach polski episkopat rozpoczął wczoraj – 1 lutego – wizytę zwaną „ad limina apostolorum” (łac. do progów apostolskich). Jest to tradycyjna robocza wizyta, podczas której biskupi spotykają się w poszczególnych watykańskich kongregacjach zdając relacją z życia swoich diecezji. Kulminacyjnym punktem jest oczywiście spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Przed wizytą przygotowuje się specjalne sprawozdanie, w którym zebrane są wszystkie dane z życia lokalnego Kościoła. Wrocławskie sprawozdanie obejmuje okres lat 2004-2012 i został przygotowany przez poprzedniego włodarza archidiecezji abp. Mariana Gołębiewskiego. – Nie mamy się czego wstydzić jeśli chodzi o życie naszego lokalnego Kościoła – mówił przed rozpoczęciem wizyty abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. – Stan ogólny archidiecezji jest bardzo dobry a o jej życiu nie tylko świadczą tylko praktyki religijne, ale także obecność w nim młodych ludzi, liczba różnego rodzaju grup, wspólnot i stowarzyszeń a także różnego rodzaju inicjatywy – dodał hierarcha. Metropolita wrocławski podkreślił także, że oczekuje od Ojca Świętego sugestii. – Jakie one mogą być, to widać z dotychczasowego pontyfikatu papieża Franciszka – jego uwaga koncentruje się na tych, którym jest źle i potrzebują pomocy, dlatego pewnie zapyta ile pomagamy i czy można zrobić czegoś więcej – powiedział abp Kupny.
W Polsce posługuje obecnie 99 biskupów. We Wrocławiu jest ich pięciu, w tym trzech emerytów. Od zeszłego roku archidiecezją kieruje abp Józef Kupny a jego biskupem pomocniczym jest bp Andrzej Siemieniewski.
arc