wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rusza wielki kongres kardiologiczny

Przez trzy dni serce Polski będzie biło we Wrocławiu. I to dosłownie. W czwartek w Hali Stulecia rozpocznie się XVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Weźmie w nim udział nawet 5,5 tys. kardiologów i kardiochirurgów z całej Polski, a także z zagranicy, m.in. Niemiec, Francji, Holandii, Ukrainy i Rosji. Ostatnio tylu lekarzy tej specjalności Wrocław gościł dwa lata temu. – Oprócz Poznania tylko u nas w Hali Stulecia są tak dobre warunki, aby zorganizować tej rangi imprezę i móc prowadzić nawet 10 różnych konferencji czy dyskusji w jednym miejscu. Nie mówiąc już, że mamy tu mocny ośrodek kardiologii – tłumaczy prof. Waldemar Banasiak, kierownik ośrodka chorób serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przy okazji prosi mieszkańców o wyrozumiałość, bo z powodu kongresu zwłaszcza w czwartek i piątek w okolicy Hali Stulecia kierowców czekają spore utrudnienia. W godzinach szczytu ruchem ma kierować policja.

Tegoroczny kongres jest poświęcony niewydolności serca. To problem rosnący i poważny, bo na niewydolność serca cierpi milion Polaków, a z powodu niewydolności serca umiera rocznie 60 tys. osób w Polsce. Szacuje się, że w ciągu 20 lat przybędzie 250 tys. takich chorych, bo nasze społeczeństwo starzeje się. – Pacjenci z niewydolnością serca mają często inne choroby: cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność nerek, są już po zawale albo udarze serca, co utrudnia leczenie, o dodatkowych kosztach nie mówiąc – podkreśla prof. Banasiak.

Kardiolodzy zaznaczają, że w ciągu ostatnich lat bardzo poprawiła się opieka kardiologiczna w kraju. – Nauczyliśmy się ratować pacjentów z zawałem serca, ale, paradoksalnie, generujemy chorych z niewydolnością serca. Najwięcej jest do zrobienia w opiece poszpitalnej – uważa prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Specjaliści narzekają na utrudnienia ze strony NFZ w dostępie do nowych technologii i innowacyjnych leków. W trakcie kongresu lekarze podzieleni na grupy będą wymieniać się doświadczeniami, prezentować nowe metody leczenia i trudne przypadki kliniczne.

Przy okazji kongresu chętni będą mogli sprawdzić stan zdrowia swojego serca – w ramach XI edycji ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pod patronatem prezydenta Wrocławia „Servier dla serca”, w piątek 27 września na placu przed kościołem garnizonowym, na ul. św. Elżbiety, w godz. 10.00-18.00 stanie  bezpłatna poradnia kardiologiczna. A tam zbadają masę ciała (pomiar wskaźnika BMI), zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, stężenie glukozy i cholesterolu we krwi, zrobią EKG i ECHO serca (według wskazań lekarskich), a w uzasadnionych przypadkach skierują do kardiologa. Zdaniem organizatorów z badań może skorzystać około 200 osób.

Eliza Głowicka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama