Osocze od osób, które wyzdrowiały zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu mają za zadanie eliminację tego wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Dawcami osocza mogą zostać:
- osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe;
- osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni,
- osoby w wieku 18-60 lat,
- osoby, które nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,
- kobiety, które nie były w ciąży.
Jednorazowo można oddać nie więcej niż 650 ml osocza. Cała procedura pobrania trwa ok. 30-40 minut. Podobne metody leczenia były skutecznie stosowane już m.in. w terapii osób zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS, wirusem grypy A(H1N1) i tzw. ptasiej grypy A(H1N1).
– Pierwsi chętni do oddania osocza już się do nas zgłosili. Jednak w tych przypadkach nie minęły jeszcze wymagane 14 dni od ostatniego badania, które potwierdziło, że nie są zakażone VOVID-19 – mówi Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu.
RCKiK we Wrocławiu prosi chętnych dawców, by wcześniej skontaktowali się z placówką telefonicznie, tel. 71 37 15 824 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00) lub mailowo: rejestracja@rckik.wroclaw.pl (w mailu należy podać swoje dane, w tym numer telefonu).