wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Program Dobry Start i pomoc społeczna dla dzieci w szkołach

Program Dobry Start i pomoc społeczna dla dzieci w szkołach

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Uczniowie w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na pomoc społeczną w postaci zasiłków lub stypendiów. Natomiast wsparcie na szkolną wyprawkę w wysokości 300 złotych przysługuje wszystkim dzieciom w wieku szkolnym i młodzieży uczącej się do 20. roku życia lub do 24. w przypadku osób niepełnosprawnych.

Reklama

Dobry Start to program rządowy, którego celem jest wsparcie materialne uczniów. Świadczenie pieniężne wynosi 300 zł i musi być przeznaczone na szkolną wyprawkę. Można więc te kwotę wydać na kupno podręczników, zeszytów oraz wszelkich sprzętów niezbędnych do nauki w szkołach podstawowych, liceach, technikach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Program nie obejmuje studentów.

Dofinansowanie przysługuje niezależnie od dochodów – raz w roku szkolnym. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Aby otrzymać tzw. 300 plus we wrześniu, trzeba złożyć wniosek do końca sierpnia. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną, poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub za pomocą portalu Emp(at)tia. Rodzice lub opiekunowie ucznia składający wniosek muszą mieć konto bankowe – pieniądze z programu Dobry Start są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Uczniom w trudnej sytuacji materialnej przysługują też inne formy pomocy społecznej – stypendia socjalne i zasiłki. Jest to wsparcie finansowe, które można przeznaczyć na opłaty za zajęcia dydaktyczne, językowe, artystyczne, dojazdy do szkoły lub na zajęcia edukacyjne, na kupno m.in. podręczników i innych książek niezbędnych do nauki, zeszytów, sprzętu komputerowego, internetu, wyposażenia (np. biurka), odzieży sportowej.

W przypadku stypendium decydujące jest kryterium dochodowego na osobę oraz sytuacja życiowa, w jakiej znajdują się uczeń i jego najbliżsi. Stypendium szkolne przyznawane jest na minimum jeden miesiąc, a maksimum – 10 miesięcy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 600 zł na osobę. Pod uwagę brana jest też wielodzietność lub fakt, że rodzina jest niepełna, a także problemy, z którymi się ona boryka, takie jak: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała lub nieuleczalna choroba, alkoholizm albo narkomania.

O jednorazowy zasiłek natomiast może się starać także uczeń, którego rodzina ma przejściowe kłopoty finansowe z powodu zdarzenia losowego. We wniosku trzeba podać jakie to zdarzenie i jak ono wpłynęło na pogorszenie się sytuacji materialnej ucznia.

Stypendia socjalne i zasiłki przysługują dzieciom i młodzieży maksymalnie do 24. roku życia pod warunkiem, że uczą się w szkołach publicznych lub prywatnych z uprawnieniami szkół publicznych. Natomiast uczniowie szkół niepublicznych, nieposiadających uprawnień szkół publicznych oraz wychowankowie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, mają prawo do korzystania z tej formy pomocy społecznej do 18. roku życia.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o stypendium socjalne lub zasiłek? Mogą to zrobić terminie od 1 do 15 września:

• rodzice lub opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia

• pełnoletni uczeń

• dyrektora szkoły lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

Do wniosków należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację życiową. Wykaz niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu: https://mops.wroclaw.pl/formy-pomocy/stypendia-szkolne-i-zasilki-szkolne.

We Wrocławiu wnioski o ten rodzaj pomocy społecznej przyjmowane są w Biurze Obsługi Klienta Działu Wsparcia Mieszkańców Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Hubskiej 30-32 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00. Niezbędne informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery tel.: 71 78 22 346 oraz 71 78 22 348.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama